Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Hotărâre judecătorească
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Hotărâre judecătorească

Ce înseamnă: ,, anulează procesul verbal de cotraventie _ _ _ și exonerează petentul de la plata amenzii aplicate, în cuantum de 250 lei. Menționez că amenda era stabilită la suma de 750 lei conform art.8 alin.(1) din O.G. Nr. 15/2002 sancționată potrivit art.8. alin.(3) din O.G.nr.15/2002
Înseamnă că nu mai este obligat să plătească amenda contravenientul.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
Inseamna ca a castigat procesul petentul din cauza respectiva fiind anulat procesul verbal de contraventie si nemaiavand de plata nici amenda.Este posibil sa fie vorba despre o eroare in ceea ce priveste cuantumul amenzii si sa fie nevoie de procedura prevazuta la art 443 CPC lamurire hotarare.dispozitiv
N-ar fi util și art. 442. Îndreptarea hotărârii. (1) Erorile sau omisiunile cu privire la (...) calitatea şi susţinerile părţilor sau cele de calcul, precum şi orice alte erori materiale cuprinse în hotărâri sau Încheieri ale Instanțelor pot fi îndreptate din oficiu ori la cerere. (2) Instanţa se pronunță prin Încheiere dată în Camera de Consiliu. Părţile vor fi citate numai dacă Instanţa socoteşte că e necesar ca ele să dea anumite lămuriri.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Inseamna ca a castigat procesul petentul din cauza respectiva fiind anulat procesul verbal de contraventie si nemaiavand de plata nici amenda.Este posibil sa fie vorba despre o eroare in ceea ce priveste cuantumul amenzii si sa fie nevoie de procedura prevazuta la art 443 CPC lamurire hotarare.dispozitiv

Conform art. 442 NCPC, n-ar fi o eroare materială dacă s-ar calcula eronat o sumă care e în sentința finală, totul fiind cu probe ?
Ce înseamnă anulează procesul verbal de contestare si santionare a contravenției la data .. si exonerează petentul de sancțiunile aplicate?