avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am fost de față când i s-a reținut abuziv permisul ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am fost de față când i s-a reținut abuziv permisul fratelui meu vitreg. Pot fi martor în proces?

Buna ziua!
Sunt citat ca martor intr-un proces de contestatie a unui proces verbal pentru retinerea permisului de conducere,
Am fost de fata cand s-a retinut permisul abuziv fratelui meu pentru ca oprise pe sensul opus de circulatie, iar retinerea a fost pentru circulatie pe sens opus, desi nu a fost politie in momentul manevrei, iar el se afla in masina cand acestia au ajuns,
Avocatul m-a pus martor, insa eu sunt frate vitreg si avem nume de familie diferite.
In acest caz pot depune marturia?

Multumesc!
Ultima modificare: Joi, 12 Aprilie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:35, 16 Aprilie 2018
Buna seara,
Daca organul emitent al amenzii nu se opune ... DA!
Va multumesc!
Daca eu nu divulg acest lucru, se poate afla?
Ultima modificare: Miercuri, 11 Aprilie 2018
henrimm, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Inainte de a depune marturie, instanta va intreaba - sub prestare de juramant - daca va aflati in vreo relatie de rudenie cu cel care v a propus ca martor (in favoarea caruia faceti declaratia).
In concluzie, trebuie să spuneți adevărul. Altfel, este fals în declarații și se consideră infracțiune.
P.S. Iar la cum ați descris faptele, nu prea este abuziva măsură.
Nu putea ajunge pe partea cealaltă decat circulând pe contrasens.
Știu că nu va place asta, dar asta este adevărul.
Bafta la instanța.
De exemplu, daca ai dori sa intorci, faci stanga si te urci pe trotuar, sperand sa dai cu spatele si sa o pui normal, dar n-ai putut si o pui cu fata, ca e mai simplu. Nu e condus pe contrasens, sau n-ar trebui sa se retina asta....

Alte discuții în legătură

Contestație pv cu permis reținut pentru neacordare prioritate autospecială fără semnal sonor: pot fi martorul șoferului dacă am auzit la telefon cum s-au purtat agenții de poliție? mariustz mariustz Salutare, As avea nevoie de parerea unor persoane mai calificate, cu privire la o intamplare ce a avut-o un prieten in urma cu putin timp. Acesta se ... (vezi toată discuția)
Martor la tribunal emilia19p emilia19p Buna ziua! As dori sa intreb daca in cazul in care sunt chemata sa depun o marturie la tribunal prin citatie sau fara citatie nu prea stiu cum este procedura ... (vezi toată discuția)
Martor in proces de partaj cerebel33 cerebel33 Buna seara, i1.ntr-un dosar de partaj este legal ca martor sa fie o roda? aceasta a fost plecata din tara do perioada destul de lunga,apr 8 ani,de unde stie ... (vezi toată discuția)