avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Când te întorci la serviciu fără sa fii penalizat ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Când te întorci la serviciu fără sa fii penalizat la acordarea stimulentului de inserție

În data de 02.III.2018 fiica mea a implinit 2 ani. Eu am revenit în activitate la data de 04.12.2018 în dorința de a beneficia de stimulentul de inserție fără penalizare. Totuși acest lucru nu s-a întâmplat. Vă rog să mă lămuriți cu referire la data corecta la care ar fi trebuit sa ma întorc. Vă mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:01, 20 Aprilie 2018
Trebuia sa reveniti anterior datei de 02.01.2018 ...prin urmare, daca ati revenit la 04.12.2017 (si nu in 04.12.2018 cum ati mentionat), trebuie sa beneficiati de stimulent de insertie.

Ati intrebat la AJPIS ?
As dori să-mi răspundeți dacă data la care m-am întors în activitate este corecta. AJPISspune ca ptr a nu fi penalizata trb sa ma întorc cu 3 luni înainte de împlinirea vârstei de 2 ani a copilului.2 și 3dec.2017 au fost zile nelucrătoare, așadar m-am întors pe 4.XII.2017.Calculul meu a fost greșit? AJPIS nu mi-a răspuns.







@ Ja_cq

OUG 111/2010 și normele metodologice prevăd că, în cazul în care persoana se intoarce la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani, perioada de acordare a stimulentului de inserție se prelungește până împlinește copilul vârsta de 3 ani sau 4 ani în cazul copilului cu handicap.

Cele 60 de zile includ ”luna celuilalt părinte” .

Care este data de nastere a copilului ?
Data de naștere este 2 martie2016
In acest caz, trebuia sa reveniti la munca inainte de 02.01.2018.

Alte discuții în legătură

Stimulent intoarcere munca Mihaela 1987 Mihaela 1987 Buna seara! Am nascut pe 23 martie 2017 si ar trebui sa imi reiau activitatea dupa doi ani. Daca m-as intoarce la munca in septembrie 2018, as beneficia de ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie fru fru buna ziua! momentan sunt in Concediu de crestere a copilului! fata mea va inplini 2 ani in 1-martie 2017! as dorii sa stiu cand anume ar trebuie sa ma intorc ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie alexa.valcu04 alexa.valcu04 As vrea sa stiu daca mi se acorda stimulent in conditiile in care eu deja m am intors la serviciu la alt angajator decat cel de dinaintea nasterii . daca tatal ... (vezi toată discuția)