Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Taxe pentru contract prestari servicii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Taxe pentru contract prestari servicii

Buna ziua! Am incheiat un contract de prestari servicii, suma bruta fiind de 3000 lei. Angajatorul opreste 10%, adica, 300 de lei, impozitul pe venit, iar restul banilor ii iau eu. Din banii acestia trebuie sa platesc alte asigurari (sanatate, pensii etc?) Daca da, cat? Mentionez ca acesta este singurul meu venit, nu am contract de munca. Multumesc mult!
Daca nu e contract de drepturi de proprietate intelectuala, ar fi bine sa nu dureze mai mult de o luna. Pentru ca, altfel, capata caracter de continuitate, iar codul fiscal va cere sa va autorizati intr-una din formele prevazute de lege: PFA, II, AF, SRL.

CAS (pensie) trebuie sa platiti doar daca venitul anual depaseste plafonul de 12 salarii minime pe economie (in prezent 12*1900=22.800 lei). Daca il depasiti, va trebui sa achitati o contributie de 25% din acest plafon (daca salariul minim ramane la 1900 lei, atunci contributia este de 475 lei lunar).
CASS (sanatate) trebuie sa platiti cel putin la nivelul contributiei datorate pentru 6 salarii minime (1140 lei), daca nu depasiti plafonul de mai sus, sau la nivelul a 12 salarii minime (2280 lei) daca depasiti acest plafon. Sumele sunt absolute, nu sunt proportionale cu suma castigata.

Daca vorbim de suma de 3000 de lei pe luna, clar se va depasi plafonul. Dar, din nou, daca aveti o asa-zisa ”conventie civila”, nu e indicat sa fie de lunga durata.

Va multumesc! Weekend frumos!
Cu placere, oricand.
Succes!