Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Pensie si sanatate 2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Pensie si sanatate 2018

Buna ziua, daca o PFA la norma de venit, a avut in 2017 norma de venit in valoare de 15 000 lei, in 2018 este obligata la plata pensiei si sanatatii? Multumesc!
Plafonul aferent anului 2017 pentru plata impozitului si taxelor aferente PFA este 1450 x 12 = 17400 lei. Avand in vedere ca norma este mai mica, o sa achitati contributiile CAS+CASS (35%) calculat asupra sumei de 17400 lei.
Nu stimate domn/doamna, se achita 35%(sanatate+pensie) din salariul minim brut pe tara/lunar, daca valoarea normei pe 2018 depaseste 22800 lei. Acesta este raspunsul scris primit AstazI de la ANAF Bucuresti, sector 6.

deci in 2018 se plateste 25% pensie din 1900 lei/lunar, SANATATE 10% Din 1900 lei/lunar. si 10% impozit din norma de venit/an. Si toate acestea doar daca norma anuala depaseste 22800 lei(1900 lei brut /lunar x 12 luni = 22 800 lei.

deci la 22 800 lei minim norma se achita:

475 lei/lunar - pensie;
190 lei/lunar - sanatate

10% impozit/an - 2280 lei.

Pensia se raporteaza la norma de venit sau venitul net, daca avem 22 801 lei pe an, platim pensie 25% din 1900lei/lunar.

valoarea sanatatii se achita avand ca baza venitul din anul precedent. Astfel, daca in 2017 am avut castig anual de minim 22 800 lei, platim sanatate 10% din 1900 lei/lunar - adica 190 lei.

Daca anul precedent nu am avut venituri de minim 22 800 lei, atunci putem optional sa alegem sa platim sanatatea bifand punctul III.2. din declaratia 600.

Deci informatiile oferite de dvs sunt eronate. O zi buna!

Domn..

De la inceputul aparitiei actelor normative, si fara norme de aplicare si fara precizari din partea ANAF, cei care gandesc logic (printre care si eu si alti consultanti mai experimentati) au spus faptul ca daca ne referim la veniturile anului 2017 atunci calculam taxele la plafonul de 12 salarii din 2017, adica 1450 x 12.

Intradevar, mai nou s-a clarificat ca se ia ca plafon salariul minim din 2018, adica 1900 x 12.

O zi si mai buna!
in ianuarie 2017 s-au stabilit normele pe baza salariului de la acea vreme care era 1250 lei. 1450 lei a devenit de la 1 februarie. din pacate in tara asta nu e nimic cert, e tara nimanui. oricum D600 oricum ai lua-o tb sa platesti mai mult ca anul trecut(ma refer la PFA). daca anul trecut ai avut incasari peste 22 800 lei platesti anul asta. Daca anul trecut nu ai avut, dar estimezi ca vei avea anul asta, la fel platesti. anul acesta vom vedea 30-40% din PFA-uri inchise...pt ca la un venit de 1900 lei lunar, platim la stat 855 lei lunar ( sanatate - 475, pensie - 190, impozit - 190 lei)... foarte mult tinand cont de situatia economica a tarii (care este infloritoare doar pe hartie).
marin05, utilizator
Buna ziua,,va rog vreau un raspuns...patesc cas 475 si cass 190 lunar ,chiardaca am depasit plafonul de 22800 anual... sa presupunem ca eu castig dublu anual platesc tot 475 cas si 190 cass,,sau platesc la suma ?