Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia Unica pentru 2018
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia Unica pentru 2018

Buna ziua,

Sunt PFA si incerc sa imi completez declaratia unica. Am cateva nelamuriri pentru care va rog sa ma ajutati.

In declaratia unica completata in 2018 pentru anul 2017, am estimat sumele de plata pentru pe 2018 CAS si CASS pe 6 luni. Astfel, am estimat CAS pentru suma de 100 lei o contributie de 25 de lei si CASS tot pentru 100 de lei, am optat pentru plata pe 6 luni, asa ca am platit 1140 lei. Acum intreb cum imi calculez sumele pentru CAS si CASS acum cand completez declaratia unica pentru 2018? Completez pentru restul de 6 luni?

In declaratia unica pentru 2018 am venit net anual de 952 lei, aleg baza de calcul ca salariul minim de 1900 lei, si mi se cere CAS de 475 lei, iar CASS de 190 lei.

Ce se intampla cu sumele pe care eu le-am platit deja? Se scad de undeva? Trebuie sa fac un calcul separat ca sa determin cat am de plata?
In aceasta declaratie unica care se depune acum pana pe 31 iulie 2019 treceti valorile de inchidere ale anului 2018 (total venituri si chetuieli deductibile) si cele estimate pentru 2019. Se iau in calcul doar valorile incasate efectiv si platite efectiv conform documentelor justificative din 2018 din registrul jurnal de inasari si plati. Tot acest calcul de completare a declaratiei unice se trece in registrul de evidenta fiscala pentru 2018..
Daca din calculul venitului net pentru 2018 rezulta ca nu depaseti plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie pentru 2018 adica 22800 lei, si totusi ati optat sa platiti cass pentru 6 luni si cas pentru tot anul, treceti asta si in declaratie,