Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce recomandați când un cuplu trăiește în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce recomandați când un cuplu trăiește în concubinaj: testament sau donație?

Persoana fara sot/sotie sau copii, doreste sa faca testament pentru apartament unei persoane cu care este in concubinaj. Acest testament poate fi atacat de vreun mostenitor (veri, doar veri ar fi in viata)? Sau mai sigura ar fi donatia?
Manuela Rășină, administrator
La o adica si donatia poate fi atacata, intrucat si donatia este tot o liberalitate, la fel ca si legatul cuprins in testament. Insa daca nu exista mostenitori rezervatari (adica sot supravietuitor, descendenti si ascendenti privilegiati ai defunctului), nu are cine sa atace nici donatia si nici legatul.
Daca nu exista donatie sau testament, concubinul defuntului are vreun drept asupra bunurilor mobile sau imobile ( nu exista copii, frati sau parinti au defunctului)?
trandafir2, moderator
Legal, concubinul nu are niciun drept asupra bunurilor mobile sau imobile ramase de la defunct, insa exista situatii cand defunctul are o datorie catre concubin, caz in care concubinul ar avea dreptul sa-si recupereze creanta (daca o poate dovedi), bineinteles din patrimoniul defunctului.
In cazul de fata, cea mai bună soluție este donația. Întrucât transferul de proprietate se face in timpul vieții donatorului și cum nu sunt descendenți, nu are cine sa o revoce după decesul acestuia.
Depinde.

Ambele sunt liberalități.
Ambele pot fi supuse reducțiunii liberalităților excesive. Dar nu există moștenitori rezervatari în speță.
Nu există astăzi. Dar mâine? Asta depinde de vârsta cui întreabă... și nu numai.

Din punctul de vedere al persoanei care primește, ar fi mai bună donația.
Din punctul de vedere al persoanei care dăruiește, ar fi mai bun testamentul.

Donația este irevocabilă.
Testamentul este revocabil.
etc.

Răspunsul unui avocat nu este așa de impersonal precum arată întrebarea.
Pentru un răspuns corect și concret nu se poate face abstracție de elementele de fapt din speță. (cele care nu au încăput în două rânduri și jumătate cât are întrebarea).

Într-un fel ar putea să arare răspunsul pentru un tânăr. Și într-alt fel pentru cineva care se apropie de groapă.
romascanu, moderator