Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecere la limita de varsta din invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecere la limita de varsta din invaliditate

Buna ziua ,sunt Elena nascuta la 18.02.1959 si am iesit in pensie limita de varsta 01.03.2009.Am lucrat in gr 1 (lg 3/1997)-18 ani 10 luni si 29 zile , conditii normale -4 ani 9 luni 18 zile si stagiu asimilat ( pensie invaliditate gr 2 )- 3 ani 7 luni 4 zile.Stagiul complet de cotizare 27 ani , stagiu aferent gr 1 si 2 - 9 ani , stagiul total de cotizare realizat - 36 ani 3 luni si 21 zile. Doresc sa stiu daca beneficiez de OUG 100/2008 si cand , deoarece in buletinul de calcul primit nu se specifica nimic. MULTUMESC
Dvs. trebuia sa primiti punctajul majorat aferent activitatii desfasurate in grupa I de munca in temeiul OUG nr. 209/2008. Atat in subsolul deciziei de pensie cat si in subsolul buletinului de calcul ar trebui sa existe o mentiune in acest sens (punctaj aferent activitatii desfasurate in grupe).

Daca nu gasiti aceste mentiuni nici in decizia de pensie nici in buletinul de calcul, trebuie sa intrebati la casa teritoriala de pensii care este motivul pentru care punctajul nu a fost majorat corespunzator activitatii desfasurate in grupa de munca. Exista si posibilitatea ca acest punctaj sa va fie acordat din decembrie 2009, conform art. II, alin. (2) din OUG nr. 209/2008.

Art. II
(1) Prevederile art. 165^1 din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările şi completările ulterioare, astfel cum au fost modificate prin prezenta ordonanţă de urgenţă, se aplică începând cu data de 1 ianuarie 2010, prin acordarea diferenţei dintre punctajul mediu anual rezultat în urma majorării efectuate conform prevederilor Legii nr. 218/2008 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale şi cel acordat conform Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 100/2008 pentru completarea Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale.
(2) Punctajul mediu anual calculat conform prevederilor alin. (1) se adaugă la punctajul mediu anual cuvenit sau aflat în plată în luna decembrie 2009.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Va multumesc pentru informatie : este pe buletinul de calcul ,,Puncte pentru pensia suplimentara " 3.10075 puncte.Nu stiu daca la aceasta va referiti ?!? Eu totusi mai am o nedumerire in anul 2005 cand mi sa calculat punctajul pentru pensie de invaliditate aveam 21.55514 puncte iar in 2009 la iesirea in pensie limita de varsta am trecut in buletinul de calcul 21.13422 puncte cu perioada asimilata 3ani 7 luni pensie invaliditate plus 3.10075 puncte pensie suplimentara=24.23497.Sa fie corect ? Am dus si adeverintele cu sporuri de toxicitate , ore noapte si mie imi scade punctajul in loc sa-mi creasca ? Va multumesc inca o data pentru raspuns si daca am inteles bine puntajul pentru pensie suplimentara este cel aferent grupei 1 de munca.
Va deranjez cu inca o intrebare ; cand mi sa facut recalcularea pensiei de invaliditate dupa ce am dus adeverintele cu sporuri a crescut punctajul de la 21,55514 la 23.40630 fara perioada asimilata ., .in luna iulie 2008 .In decizia din 09.04.2009 la acordarea pensiei limita de varsta am 24.23734 puncte si atunci ma intreb unde se regasesc cele 3.10075 puncte ? Va rog sa ma lamuriti ca nu mai inteleg nimic.....VA MULTUMESC
In decizia dvs. de pensie apare, automat, numarul de puncte acordate suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa. Din datele pe care le-ati dat reiese ca ati lucrat numai in grupa I de munca. Numarul de puncte acordate suplimentar se imparte la stagiul complet de cotizare, rezultand punctajul mediu anual acordat pentru activitatea desfasurata in grupa. Acesta se adauga punctajului aflat in plata.

Deci, nu se aduna punctele, ci se aduna punctajele medii anuale. In cazul dvs., punctajul mediu anual a fost recalculat prin adaugarea celorlate stagii. Acestui punctaj i s-a adaugat punctajul mediu anual acordat pentru activitatea desfasurata in grupa de munca.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Buna ziua ,daca am inteles bine ,mi sa calculat automat.Doresc sa va intreb daca la acest calcul va referiti 01.01.78-30.06.86 6.15666x0.14=0.86193 01.07.86-31.10.90 4.86084x0.21=1.02078 01.11.90-01.04.91 - 0.60746x0.15=0.09112 01.04.91-01.04.92 1.13783x0.14=0.15930 01.04.92-31.12.98 6.27572x0.13=0.81584 si 0.15178 fara data ==3.10075 puncte.Va multumesc pentru ajutorul dat ! Cu stima ECengher Daca nu despre aceasta e vorba ,va intreb daca grupa sa adaugat automat cum sa-mi explic ca pe decizia de pensie de invaliditate emisa in 2005 aveam 21.55514 puncte iar pe buletinul de calcul tot pana in 2005 am adunat si am doar 20.30555 puncte ?? Va multumesc
nuti_cg, utilizator