avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Scrisoare catre judecator
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Scrisoare catre judecator

Buna seara. Am primit o comunicare de la procuror in care scrie ca se propune sa se renunte la urmarirea penala.
Am primit si o citatie de la instanta judecatoreasca in care scrie ca trebuie sa ne prezentam in sala de judecata.
Am vorbit cu un avocat si a zis ca nu e necesar sa ne prezentam sàu am putea trimite o scrisoare cum ca suntem de acord cu ordonanta propusa.
Am rugamintea sa ma indrume cineva cum sa formulez acesta scrisoare. Un exemplu ar fii de mare ajutor.f
Multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:39, 2 Mai 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca ati vorbit deja cu un avocat, ar fi bine sa discutati tot cu dansul asupra continutului scrisorii.
Nu stiu cum sa pun continutul scrisorii aici sa vedeti despre ce e vorba.
De ce nu puteti sa va prezentati? Nu sunteti in tara? Ar trebui sa incercati sa va prezentati pentru ca solutia data de judecator in cazul dvs este foarte importanta si mai ales, este definitiva. Riscati sa se dispuna desființarea soluției de renunțare la urmărire penală și trimiterea cauzei la procuror pentru a începe sau a completa urmărirea penală ori, după caz, pentru a pune în mișcare acțiunea penală și a completa urmărirea penală. Nu este o idee buna sa nu va prezentati, in conditiile in care ordonanța prin care s-a dispus renunțarea la urmărirea penală, se comunică inclusiv persoanei vătămate si altor persoane interesate, care pot expune puncte de vedere.
Dacă nu ați platit consultatia la avocat a zis asa...pur si simplu...
Eu va spun sigur ca este foarte important sa fiti prezent si conteaza mult sa aveti avocat care sa raspunda pertinent la orice problema care poate surveni la judecată.
Cu scrisoare sau fără scrisoare e cam tot aia...

Ideea este ca daca sunteti trimis in judecată avocatul o sa va coste de cel puțin 5 ori mai scump.decat la o ședință de acest fel...si foarte probabil veti avea si cazier...
Nu va jucați cu sansa pe care o aveti si sa riscati sa o irosit aiurea...

De pildă, am mers de la București la Cluj pentru un astfel de caz si judecătorul s-a cam străbat cand ă auzit ca este plecat din țară...dar am.depus documente ca este plecat cu munca din țară și ă înțeles...
Clientul era si el tot din București și nu din Cluj...dar judecătorul a vrut să fie prezent...
Ultima modificare: Marți, 1 Mai 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc. O sa ma prezint azi sa vad ce zice.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Dacă nu ați platit consultatia la avocat a zis asa...pur si simplu...
Eu va spun sigur ca este foarte important sa fiti prezent si conteaza mult sa aveti avocat care sa raspunda pertinent la orice problema care poate surveni la judecată.
Cu scrisoare sau fără scrisoare e cam tot aia...

Ideea este ca daca sunteti trimis in judecată avocatul o sa va coste de cel puțin 5 ori mai scump.decat la o ședință de acest fel...si foarte probabil veti avea si cazier...
Nu va jucați cu sansa pe care o aveti si sa riscati sa o irosit aiurea...

De pildă, am mers de la București la Cluj pentru un astfel de caz si judecătorul s-a cam străbat cand ă auzit ca este plecat din țară...dar am.depus documente ca este plecat cu munca din țară și ă înțeles...
Clientul era si el tot din București și nu din Cluj...dar judecătorul a vrut să fie prezent...

Alte discuții în legătură

Buna ziua! sunt implicat intr-un dosar de urmarire penala cu ... Rar21 Rar21 Buna ziua! Sunt implicat intr-un dosar de urmarire penala cu privire la infractiunea de lovire si alte violente. Am primit de la parchet ca s-a renuntat la ... (vezi toată discuția)
Restanþe cãtre o firmã de telefonie mobilã PopVio PopVio buna ziua. am o nelamurire . am primit o scrisoare de la un cabinet de avocatura prin care sunt anuntata de executarea silita, pentru ca nu am respectat ... (vezi toată discuția)
Poti fugi de un proces? bebein bebein Buna ziua, Pe scurt cazul este urmatorul. Am dat mita instructorului de la scoala de soferi pt a lua examenul practic.Am recunoscut fapta inainte de inceperea ... (vezi toată discuția)