Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetarea raportului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetarea raportului de munca

Buna ziua,

Un salariat nu se prezinta la locul de munca astazi, dar tot astazi vine la sediu pentru a inainta cererea de incetare cu acordul partilor tot astazi, aprobata /operata etc.
Pentru ziua de astazi mai apare in pontaj sau nu?
Cererea de incetare este obligatorie sa se depuna cu 1 zi inainte sau se poate in aceeasi zi?!
Ziua solicitata din cererea de incetare a raporturilor de munca este aceesi cu cea de pe decizie, si ziua de incetare in revisal?...
Sintagmele incepand cu data de/ la data de ..... care este varianta corecta cand se folosesc si cum apare salariatul pontat in ziua respectiva, si de ce?!
Multumesc!
Cererea de incetare se poate in aceeasi zi.

Ziua solicitata din cererea de incetare a raporturilor de munca poate fi aceeasi cu cea din decizie, si cu ziua de incetare din revisal.

Ambele sintagme sunt bune.(cu data de/ la data de)

Parerile sunt impartite cu privire la pontajul salariatului ... prin urmare, ramane la latitudinea angajatorului sa decida.