avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata de o zi in noul Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata de o zi in noul Revisal

Am cativa angajati care au avut numai 1 zi de concediu fara plata. ex: 20 apr. Trec data de inceput suspendare 20.04, data de sfarsit tot 20.04, dar nu ma lasa programul. zice ca data de sf. susp. trebuie sa fie ulterioara celei de inceput. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?
multumesc
Cel mai recent răspuns: raluca constantinescu , utilizator 07:50, 5 Octombrie 2011
Aceasta zi de concediu fara plata daca nu are la baza un document de suspendare a contractului individual de munca, nu recomand inregistrarea ei in Revisal.
daca doriti sa treceti suspendarea in REVISAL atunci treceti perioada 20.04 - 21.04.2011 ...
m-am gandit la varianta aceasta, dar cred ca o sa-mi apara la raport per salariat 2 zile de suspendare
eu cred ca programul este facut sa trecem prima zi de suspendare si prima zi lucrata(care reprezinta data de incetare)
da va aparea interval suspendare 20.04-21.04 la raport per salariat,dar cred ca cine lucreaza cu programul va stii ca de fapt suspendarea este 20.04-20.4 ,la fel cred ca trebuie procedat si la perioade mai mari de 1 zi
calculul privind zilele efectiv lucrate, sau suspendate se face astefel:
-prima zi de lucru dupa suspendare: 21.04 minus prima zi de suspendare: 20.04 = 1 zi de suspendare (la fel si la mai multe zile suspendate)
-vechimea in munca, zilele efectiv lucrate intr-o firma se face astfel: prima zi cand nu mai lucreaza (data incetarii contractului): 01.09.2011 minus prima zi de lucru conform cim: 01.01.2011 = 8 luni


Ultima modificare: Vineri, 2 Septembrie 2011
lorelayold76, utilizator

Alte discuții în legătură

Data suspendare cim in revisal 5 alexandra24 alexandra24 Buna ziua,as vrea sa stiu si parerea dvs referitor la ce data incetare trecem in cazul suspendarilorEu am incercat pt cineva de ex. cerere cfp ... (vezi toată discuția)
Revisal concediu fara plata danyyyyy danyyyyy buna ziua, cum se inregistreaza in revisal concediu fara plata, nici nu stiu daca se inregistreaza si daca se inregistreaza unde trebuie sa se scrie de ex. o ... (vezi toată discuția)
Data incetarii suspendarii in revisal iirina_19 iirina_19 Am un contract suspendat in perioada 19.10-18.11(23 zile fara plata) si am trecut in revisal data inceput suspendare=19.10(prima zi de concediu fara plata) si ... (vezi toată discuția)