avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificat de superficie de la 2 mostenitori!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificat de superficie de la 2 mostenitori!

Buna ziua! Este un teren de 800 mp cu o casa bstraneasca, in care sunt moștenitori 2 frați. Înainte de a împărți pământul ar putea sa-mi dea certificat de superficie să-mi construiesc o casa. Eu sunt fiica unuia dintre ei. Cand urmează să împartă pământul au vreo legătură cu casa mea? Oricum va deveni terenul mamei și îmi va vinde și terenul. Daca ar împărți înainte mi s-ar cuveni 200 mp și nu-mi pot construi o casa cu dimensiunile pe care le vreau. Va mulțumesc!

Alte discuții în legătură

Succesiune nicoleta321 nicoleta321 Dupa decesul tatalui din 1977 cei 2 frati ai mei au cedat partea lor mie.Astfel am devenit mostenitorul cu acte in regula,eu si mama nostra.Dupa moartea mamei ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! in urma deciziei parintilor, s-a facut pe casa parinteasca ... elena061972 elena061972 Buna ziua! In urma deciziei parintilor, s-a facut pe casa parinteasca 2 acte: 1. vanzare catre fratele meu,, jumatate din casa - casatorit 2. superficie ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am cateva întrebări și nu găsesc nici un răspuns. ... Helena1992 Helena1992 Buna ziua, am cateva întrebări și nu găsesc nici un răspuns. Soțul împreuna cu cei 3 frați si mama sunt toți moștenitorii unul teren de 1008 mp care ... (vezi toată discuția)