avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... iesirea la pensie a persoanei cu handicap accentuat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

iesirea la pensie a persoanei cu handicap accentuat

buna ziua am varsta 48 ani sunt nascuta in februarie 1970 si am vechime in acelas loc de munca 28 ani sunt angajata inacest loc de munca din 1990 luna mai pana in prezent ss dori sa stiu cam la ce varsta pot iesi la pensie cu limita de varsta va multumesc anticipat M.S.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:34, 31 Decembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Precizati:
1)Gradul handicapului:
-Grav
-Accentuat
-Mediu
2)Daca handicapul este preexistent calitatii de asugurat
handicap accentuat preexistent calitatii de asigurat
Ultima modificare: Joi, 10 Mai 2018
myra70, utilizator
handicap accentuat preexistent calitatii de asigurare
Ultima modificare: Joi, 10 Mai 2018
myra70, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Limita de varsta la 53 ani.
va multumesc pentru raspuns !

Alte discuții în legătură

Legea privind iesirea la pensie la limita de virsta a persoanelor cu handicap vyorel61 vyorel61 Eu am virsta de 53 an cu o vechime in cimpu muncii de 20 ani sisunt iesit la pensie de handicap gradul 2 de 8 ani.Ma pot incadra sa ies la pensie de limita de ... (vezi toată discuția)
Când [anul] mă pot pensiona de drept costel653 costel653 sunt pensionar de invaliditate gr 2 din 2010 din 2014 gr 3 [26 ani cotizare in 2010] angajat din 1983 am lucrat cu handicap gr 2 accentuat ,din 2010 sunt pers ... (vezi toată discuția)
Pensie pentru limita de varsta, handicap preexistent calitatii de asigurat 2_nel 2_nel Buna ziua. Sunt nascut pe 6 mai 1965. In 1979 mi-a pierdut vederea la un ochi (total). Din anul 1983 am lucrat pina in noiembrie 2010, dupa care am beneficiat ... (vezi toată discuția)