avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Chemare la serviciu in timpul liber
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Chemare la serviciu in timpul liber

Buna ziua, pe scurt, intrebarea e daca pot fi chemat la serviciu din timpul meu liber avand in vedere urmatoarele:
-programul de lucru in contract e 08.00-16.00, de luni pana vineri si mai am dreptul doar la 8 ore pe care le pot face sambata, duminica sau sarbatori legale in functie de ziua pe care o stabilesc in programul lunar de control aprobat de catre director;
-lucrez in transporturi feroviare la siguranta circulatiei (firma privata, nu de stat), se intampla o lovire la o trecere la nivel cu calea ferata (sunt o gramada in ultimul timp in RO, cred ca ati auzit de asta) dar cu deraierea materialului rulant care implica eliberarea liniei cat mai repede pentru a nu incurca circulatia trenurilor sau o deraiere in statiile de cale ferata a vagoanelor si/sau locomotivelor iar persoana care stabileste cauzele deraierilor in cazurile mai marunte ca sa le numesc asa, sunt eu, conform fisei de post iar in cazuri mai grave o agentie a statului numita AGIFER, conform HG 117/2010;
-presupunem, au fost destule cazuri din astea, e ora 21.00 si sunt sunat de catre director ca avem o deraiere iar nescris la calea ferata (chiar si privata, ne luam dupa CFR) e sa mergem toti gramada acolo, inclusiv directorul si eu pe langa altii, repet, nescris eu neavand aceasta atributie inclusa in fisa de post doar ca sunt “investigator principal” si fac un “raport de investigare” care stabileste cauzele, totul conform HG 117/2010 de mai sus;
-sunt 365 de zile pe an, scadem cele 27 de zile de CO la care am dreptul legal, ce fac in restul zilelor? nu beau o bere, nu merg la nunti/botezuri, pot avea musafiri de exemplu, etc. fiind divortat am dreptul sa aduc baiatul la mine, are 10 ani si stau singur, il las balta sau ma duc baut la locul evenimentului?
-intrebarea 1, nu scrie in fisa de post ca am obligatia prezentarii la orice ora in afara programului de lucru in aceste cazuri, nu sunt platit de firma cu 60% consemn sa fiu la dispozitia firmei 24/24h conform CCM (contract colectiv de munca) si chiar daca nu am chef sa fiu prezent acolo (dorm, ma uit la un film, sunt in vizita la prieteni, am inca un job de nevoie, etc..) desi scuza cu bautul e cea mai plauzibila, pot fi sanctionat disciplinar si chiar concediat ca nu ma prezint la solicitarea conducerii firmei, in timpul meu liber, neplatit?
-intrebarea 2, am telefon de serviciu, sunt obligat sa raspund la orice ora din timpul meu liber, in care nu sunt platit de firma ( nu scrie nimic despre telefonul de serviciu in fisa de post) sau doar in timpul serviciului, cum ii spune si numele?
Stiu ca e un domeniu specific, dupa mine, nefiind jurist de profesie,nu cred ca pot fi la dispozitia firmei, chiar daca lucrez la siguranta circulatiei 24/24h, ma gandesc ca undeva prin constitutie scrie si despre dreptul meu la viata privata dupa serviciu, ma platesti ca firma cu un anumit spor din salariu sa fiu la dispozitia ta in timpul liber, ok, am semnat, nu comentez. Sau imi dai un salariu stabilit de comun accord, nu mizeria de salariu pe care o am acum iar neoficial daca imi convine salariul poti apela la mine fara probleme in timpul liber fiindca sunt recunoscator pentru salariul primit.
Multumesc.

Alte discuții în legătură

Tinuta serviciu dupa orele de program ovib74 ovib74 Am si eu o nelamurire referitoare la o situatie care mi s-a intamplat. Dupa orele de program am intrat si am vorbit cu directorul firmei cu care firma la care ... (vezi toată discuția)
Chemat la serviciu in afara orelor de program antin antin ce act normativ se incalca in ceea ce priveste functionarul public prin faptul ca seful impune angajatiilor ca in timpul liber sa vina la diferite sedinte ... (vezi toată discuția)
Ce obligatii au angajatorii ai caror angajati lucreaza in ture 24/48 Kostyka Kostyka Este cunoscut faptul ca in momentul de fata multe societati au obiect de activitate paza unor obiective economice. Unde activitatea este intensa, serviciul de ... (vezi toată discuția)