Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am ridicat o casă cu fostul soț în curtea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am ridicat o casă cu fostul soț în curtea părinților lui. Neavând acte la această casă, am dreptul la partaj?

Buna ziua! Am ridicat o casa cu fostul sot in curtea parintilor lui. Parintii lui nu ne a trecut casa pe numele nostru. Intrebarea mea este : ne avand acte la aceasta casa , am dreptul la partaj? Multumesc !
Manuela Rășină, administrator
Aveti un drept de creanta daca va înțelegeți sau daca veti dovedi în instanța.Pentru partaj trebuie să fiți proprietar pe casa.Mergeti cu actele la avocat.
Era.bine sa fi consultat avocat dinainte de a va apuca de asa ceva...
Cazul va trebui încadrat juridic.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Doar am divortat de comun acord. Iar partajul nu l am facut inca. Pentru ca el nu vrea sa ma despagubeasca. Vroiam sa stiu daca am dreptul la partaj ne avand acte la casa. Va multumesc !
Maria755, utilizator
Păi...nici el nu este proprietar probabil...si nu are de ce sa va despagubeasca...
De aceea trebuie facuta încadrarea juridică de avocat.
Ori sunteti coproprietari amândoi ori niciunul...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Da. Nici el nu are acte. Si de aceea intreb. Angajand avocat daca
reusesc sa fiu despagubita sau nu am nici o sansa de castig.
Maria755, utilizator
Aveti sanse daca aveti si dovezi si avocat bun.
Va fi un proces destul de complicat si nu doar cu soțul.
Sa țineți minte ca, pe viitor cand vreti sa faceti ceva cu implicații juridice sa mergeți sa consultați avocat.Acesta va putea arhiva si tine si actele contra unei sume de bani anuală ca sa aveti dovezi.
În țările civilizate asa se procedează.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat