Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... restanta credit bancar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

restanta credit bancar

buna,as dori si eu raspuns la intrebare va rog mult sunt intro situatie disperata va rog sa ma ajutati cu un sfat.Am facut 2 credite de nevoi personale si 2 rate am ramas restanta la ele si acum sunt la eos firma de recuperari am inceput sa platesc din ele acum trei luni dar o luna nu am putut plati asa ca luna asta cand sa dus maicamea sa plateasca a primit o scrisoare cum ca sa iau legatura cu ceva domn ca creditul meu a fost transferat altundeva ea la sunat tot pe domnul celalalt cu care a mai vb si a zis ala ca nu mai e ;la el dosarul si ca sa ea legatura cu ceva ofiter de credite asta inseamna ca bani care ia depus luna asta in contul vechi au disparut?eu nu am bunuri pe numele meu si sunt cu domiciliul la parinti acum sunt in strainatate si incerc sa mai trimit in fiecare luna cate ceva la fiecare banca pot sa ma bage la puscarie sau ce pot sa imi faca ca ei tot ma ameninta aia care o tot suna pe maicamea va rog sa imi dati un raspuns ca maicamea a ajuns in pragul disperari ca pot sa imi faca ceva iar eu nu mai pot sunt distrusa cand aud ce amenintari primesc de la banci,ar trebui sa ajute oameni nu sa ii faca sa se sinucida din cauza lor ca acolo se ajunge si nu am numai 27 ani sunt tanara am ramas fara serviciu in tara de aceea nu am mai putut achita ratile nu ca nu am vrut ca oricare care ajunge sa faca credit e constient ca trebuie sa il dea inapoi eu am luat bani astea sa imi ajut parinti nu pentru mine as vrea sa pot sa vb cu cineva sa ma ajute sa imi dea un sfat ce pot sa fac mai departe dar daca incerc sa sun la banci ei incep cu amenintarile nu stiu ce sa mai fac imi vine sa mor
Stati linistita, nu au ce sa va faca. Nu pot decat sa declanseze executarea silita impotriva dumneavoastra. Si cum nu aveti niciun bun, nu au ce sa va ia.
Nu raspundeti penal pentru o datorie, deci nu aveti de ce sa va faceti griji.
va multumesc mult pentru raspuns va sunt recunoascatoare stiti sunt cam nelinistita din cauza amenintarilor lor si parinti mei se distrug dar asta e situati nu avem mai mult sa le dam multa lume zice poi trebuia sa va ganditi cand ati facut rate credetima toata lumea se gandeste inainte dar nu poti sti ca acu muncesti si ai cum sa iti achiti datoria si peste un an se intampla ceva si nu mai ai cum sa iti iei painea cea de toate zilele daramite sa platesti ce mai ai si chiar e un chin gandul ca nu poti dar ce sa faci sa scoti bani sa te apuci sa furi sau ce sa faci ca cu amenintarile lor numai acolo ajungi sa faci ceva ca nu ai incotro din pacate
1. Pentru amenintari (daca nu sunt de natura legala/ de tipul "va dam in judecata", "va executam silit", ci ilegala/ "va rupem gatul"), faceti plangere la politie;
2. Dovada oricarei plati facute va trebui pastrata;
3. Daca chiar nu aveti cum sa platiti, veti fi executat silit, acesta fiind singurul mod legal (cu exceptia platii voluntare) prin care se poate recupera debitul dvs.;
4. Adresati-va unui avocat;
5. Este propusa parlamentului o lege a falimentului persoanei fizice (care, in proiect, propune reesalonarea datoriilor pe 3 ani). Daca se va aproba este o solutie pt. cei aflati in situatia dvs.
va multumesc pt raspuns,dar credetima eu sunt plecata iar parinti mei nu au bani de avocati eu sunt la colegiu in londra studiez castig atat cat sa traiesc si sa imi platesc chiria din aia mai trimit si la ai mei sa plateasca din rate
Platiti atat cat puteti din ratele aferente ,in rest colegii v-au spus ce se poate intampla.
Succes la scoala .
Cu respect ,Alexa....