Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Consolidare imobil fara accept vecini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Consolidare imobil fara accept vecini

Buna ziua,
sunt proprietarul unui imobil (casa de locuit unifamiliara, parter + pivnite), situat in mediul urman, construit in mai multe etape pe parcursul anilor (initial anii 30, ulterior adaugate camere in 60 si 80) cu respectarea normativelor si legislatiei in vigoare din perioadele respective.
Datorita diversilor factori, au aparut multiple fisuri in profunzime care pleaca de la fundatie, pana in partea superioara a zidurilor. Aceste fisuri afecteaza structura de rezistenta, mai ales ca, in viitor intentionez sa construiesc un etaj sau mansarda.
Solutia tehnica este o consolidare a fundatiei, dar aceasta implica sapat, turnat beton, etc ...
O latura a imobilului de aprox. 13 ml, este situata la granita cu proprietatea vecina, ceea ce inseamna ca ar trebui sa sap in curtea vecinilor pentru a putea consolida.
Problema este ca acestia NU sunt de acord, cu toate ca o sa refac totul la starea initiala. Mai mult, de-a lungul zidului meu acestia au plantate flori si un arbore pe care le una destul de des....
Am dreptul sa ii oblig sa ma lase sa sap si sa torn beton pentru consolidare si in ce conditii - inseamna ca o sa ingros zidul meu cu 10-15 cm, deci o sa piarda 1-2 pm de teren. Spatiu este suficient la ei, practic nu ii incomodeaza daca ar fi putina bunavointa...
Va multumesc,
Cu stima
Buna ziua,
Daca nu va lasa sa va consolidati va trebui sa va adresati instantei pentru ca sa fie obligati printr-o sentinta judecatoreasca.
Instanta va va aproba doar daca NU EXISTA ALTA MODALITATE CONSTRUCTIVA.
Cu privire la pom, solicitati prin instanta sa il taie.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Daca nu va lasa sa va consolidati va trebui sa va adresati instantei pentru ca sa fie obligati printr-o sentinta judecatoreasca.
Instanta va va aproba doar daca NU EXISTA ALTA MODALITATE CONSTRUCTIVA.
Cu privire la pom, solicitati prin instanta sa il taie.
Exista o modalitate constructiva.Faceti sapatura sub fundatie prin casa.Sant sigur ca nu aveti placa din beton armat in casa daca e veche.
Ce inseamna "alta modalitate constructiva"? Exista niste specificatii clare, sau este la latitudinea judecatorului?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Daca nu va lasa sa va consolidati va trebui sa va adresati instantei pentru ca sa fie obligati printr-o sentinta judecatoreasca.
Instanta va va aproba doar daca NU EXISTA ALTA MODALITATE CONSTRUCTIVA.
Cu privire la pom, solicitati prin instanta sa il taie.

Corpul de cladire in cauza este din ani 80, deci are placa de beton armat. Oricum, in extrem si aceea se poate sparge, dar este absurd, atat timp cat singurul dezavantaj al vecinilor este ca le deranjez "stratul" cu trandafiri pentru cateva zile, apoi il refac ...
Dar o consolidare implica si o hidroizolatie (din cate stiu eu, conform metodelor moderne de constructie), care NU se poate face decat pe exterior ...

niko 71 a scris:

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Daca nu va lasa sa va consolidati va trebui sa va adresati instantei pentru ca sa fie obligati printr-o sentinta judecatoreasca.
Instanta va va aproba doar daca NU EXISTA ALTA MODALITATE CONSTRUCTIVA.
Cu privire la pom, solicitati prin instanta sa il taie.
Exista o modalitate constructiva.Faceti sapatura sub fundatie prin casa.Sant sigur ca nu aveti placa din beton armat in casa daca e veche.

Este bine sa contactati un expert tehnic judiciar in specializarea ctii. care sa efectueze o expertiza extrajudiciara a ctiei. si sa propuna solutii tehnice pentru consolidare. In cazul unei expertize efectuate de un expert tehnic judiciar, daca se va ajunge in instanta, raportul poate fi avut in vedere de catre instanta de judecata. O expertiza efectuata de un expert tehnic extrajudiciar rareori este avuta in vedere de catre instantele de judecata.
Pentru consolidarea imobilului trebuie sa detineti un proiect de ctii. intocmit de o firma autorizata care va adopta solutia realizabila din raportul de expertiza. De preferat, o solutie tehnica care sa nu duca la intrarea constructorului pe proprietatea vecinului.
In baza proiectului puteti solicita autorizatie de ctie. de la primarie.