Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune

Bună seara! Ași dori sa mă ajutat : am o cunoștiință căreia de curând ia murit soția și ași dori sa știu (nu au avut copii ) cu cine va dezbate moștenirea cu socrii și cu frații? Și care e cota lor din moștenire ? Va mulțumesc pentru timpul acordat.
Potrivit art. 976 din Cod civ., Vocaţia la moştenire a ascendenţilor privilegiaţi şi a colateralilor privilegiaţi ":
(1) Ascendenţii privilegiaţi sunt tatăl şi mama defunctului.
(2) Colateralii privilegiaţi sunt fraţii şi surorile defunctului, precum şi descendenţii acestora, până la al patrulea grad inclusiv cu defunctul.
(3) Ascendenţii privilegiaţi şi colateralii privilegiaţi vin la moştenire dacă descendenţii nu îndeplinesc condiţiile necesare pentru a moşteni. Dispoziţiile art. 963 alin. (2) se aplică în mod corespunzător.

Acestia fac parte din clasa a II-A de mostenitori legali.

Art. 977, Împărţirea moştenirii între soţul supravieţuitor, ascendenţii privilegiaţi şi colateralii privilegiaţi, prevede:
(1) Dacă soţul supravieţuitor vine la moştenire în concurs atât cu ascendenţi privilegiaţi, cât şi cu colaterali privilegiaţi ai defunctului, partea cuvenită clasei a doua este de două treimi din moştenire.
(2) Dacă soţul supravieţuitor vine la moştenire în concurs fie numai cu ascendenţi privilegiaţi, fie numai cu colaterali privilegiaţi ai defunctului, partea cuvenită clasei a doua este de o jumătate din moştenire.

In situatia prezentata de dvs. se aplica art. 977 alin.(1): sotul supravietuitor va mosteni 1/3 iar clasa a II-a de mostenitori 2/3.

Pentru a vedea cum se imparte mostenirea intre ascendentii privilegiati si colateralii privilegiati, cititi articolul 978 din Codul civil, [ link extern ]
În traducere...
Masa succesorala se împarte între sot, părinții defunctei și frații acesteia.
Dacă ambii părinți ai soției trăiesc și are si frați, moștenirea se imparte: sot (1/3), părinți (1/3) si frați (1/3).
Dacă există numai părinți sau numai frați, masa succesorala se împarte: sot (1/2) si parinti/frați (1/2).
raluk0207, utilizator
Mulțumesc mult pentru răspuns! Soțul supraviețuitor cu alte cuvinte are dreptul la mai puțin decât socrii și cumnațîi la un loc .
amy1890, utilizator
1.Da.
2. Jumătatea defunctei se împarte la 3, între sot, părinți și frați.

amy1890 a scris:

Mulțumesc mult pentru răspuns dar nu am cunoștințe juridice și m ați băgat în ceata. Deci puteți sa.mi spuneți punctual : 1. Dezbate cu socrii (ambii trăiesc ) și frații defunctei .
2. Moștenirea se imoarte în 2 jumătăți și jumătatea cuvenita defunctei se împarte cu socrii și frații?
Sper sa nu va supărați ca insist. Mulțumesc