Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rezerva succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rezerva succesorala

la cat se intinde in procent din masa succesorala, rezerva succesorala?
rezerva succesorala a sotului supravietuitor??
3/4, adica 75%
dar a descendentilor (2 copii)?
Masa succesorala reprezinta totalitatea bunurilor care exista in patrimoniul succesoral la data deschiderii succesiunii.
Rezerva succesorala se calculeaza in functie de clasa de mostenitori si numarul celor care vin la mostenire in concurs cu sotul supravietuitor.
In ce priveste rezerva succesorala si cota cuvenita fiecaruia, cum nu avem mai multe detalii, cine cu cine vine la mostenire am sa va aduc in sprijin un fragment din Noul Cod Civil
Art. 975. -
(1) Descendenții sunt copiii defunctului și urmașii lor în linie dreaptă la nesfârșit
(2) Descendenții defunctului înlătură moștenitorii din celelalte clase și vin la moștenire în ordinea proximității gradului de rudenie. Dispozițiile art. 964 alin. (2) se aplică în mod corespunzător
(3) În concurs cu soțul supraviețuitor, descendenții defunctului, indiferent de numărul lor, culeg împreună trei sferturi din moștenire
(4) Moștenirea sau partea din moștenire care li se cuvine descendenților se împarte între aceștia în mod egal, când vin la moștenire în nume propriu, ori pe tulpină, când vin la moștenire prin reprezentare succesorală. SECȚIUNEAa 3-a Ascendenții privilegiați și colateralii privilegiați Vocația la moștenire a ascendenților privilegiați și a colateralilor privilegiați

Art. 976. -
(1) Ascendenții privilegiați sunt tatăl și mama defunctului
(2) Colateralii privilegiați sunt frații și surorile defunctului, precum și descendenții acestora, până la al patrulea grad inclusiv cu defunctul
(3) Ascendenții privilegiați și colateralii privilegiați vin la moștenire dacă descendenții nu îndeplinesc condițiile necesare pentru a moșteni. Dispozițiile art. 963 alin. (2) se aplică în mod corespunzător. Împărțirea moștenirii între soțul supraviețuitor, ascendenții privilegiați și colateralii privilegiați
Art. 977. -
(1) Dacă soțul supraviețuitor vine la moștenire în concurs atât cu ascendenți privilegiați, cât și cu colaterali privilegiați ai defunctului, partea cuvenită clasei a doua este de două treimi din moștenire
(2) Dacă soțul supraviețuitor vine la moștenire în concurs fie numai cu ascendenți privilegiați, fie numai cu colaterali privilegiați ai defunctului, partea cuvenită clasei a doua este de o jumătate din moștenire. Împărțirea moștenirii între ascendenții privilegiați și colateralii privilegiați

Art. 978. - Moștenirea sau partea din moștenire cuvenită ascendenților privilegiați și colateralilor privilegiați se împarte între aceștia în funcție de numărul ascendenților privilegiați care vin la moștenire, după cum urmează:
a) în cazul în care la moștenire vine un singur părinte, acesta va culege un sfert, iar colateralii privilegiați, indiferent de numărul lor, vor culege trei sferturi;
b) în cazul în care la moștenire vin 2 părinți, aceștia vor culege împreună o jumătate, iar colateralii privilegiați, indiferent de numărul lor, vor culege cealaltă jumătate. Absența ascendenților privilegiați sau a colateralilor privilegiați

Art. 979. -
(1) În cazul în care colateralii privilegiați nu îndeplinesc condițiile necesare pentru a moșteni, ascendenții privilegiați vor culege moștenirea sau partea din moștenire cuvenită clasei a doua
(2) În cazul în care ascendenții privilegiați nu îndeplinesc condițiile necesare pentru a moșteni, colateralii privilegiați vor culege moștenirea sau partea din moștenire cuvenită clasei a doua. Împărțirea moștenirii între ascendenții privilegiați
Vasile Mihaela, Consilier juridic