Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ABUZ
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ABUZ

VA ROG MULT SA MA AJUTATI CU SFATURI LA URMATOARELE INTREBARI.
VREAU SA-MI DAU DEMISIA DE LA FIRMA LA CARE LUCREZ PE POSTUL DE VANZATOARE UNDE SANT SI SINGURUL ANGAJAT. AM DEPUS AZI O CERERE DE DEMISIE, PENTRU CA PE DATA DE 16.11.09 TREBUIE SA MA ANGAJEZ LA ALTA FIRMA SI NU POT INTARZIA NICI O ZI, PENTRU CA ALTFL PIERD POSTUL.
DAR ACTUALA PATROANA NU A VRUT SA-MI SEMNEZE CEREREA DE DEMISIE SI NU AM NICI O DOVADA CA I-AM DAT ACEASTA CERERE. DACA O TRIMIT PRIN POSTA NU MAI E TIMP SA EFECTUEZ CELE 15 ZILE DE PREAVIZ DE LA DATA CAND EA VA PRIMI CEREREA.
NU STIU DACA E O SOLUTIE CA DUPA INVENTARUL DIN DATA DE 31.10.09 SA NU MA MAI DUC PUR SI SIMPLU LA SERVICI. CE CONSECINTE AR PUTEA AVEA ACEST LUCRU?
LA NOUL LOC DE MUNCA TREBUIE SA DUC CARTEA INCHEIATA SI DOVADA VENITURILOR SALARIALE LUNARE BRUTE PE ULTIMELE 12 LUNI PE CARE TREBUIE SA LE CER TOT PATROANEI CARE SANT SIGURA CA NU O SA MA REFUZE. LA EA NU AM DAT CARTEA DE MUNCA, LUCREZ DOAR DE 4 LUNI, AM DOAR CONTRACT INDIVIDUAL DE MUNCA. IN ACEST CAZ POT SA DUC ACEASTA DOVADA DE LA PENULTIMUL LOC DE MUNCA?
Sfatul meu este sa nu riscati sa plecati de la actualul angajator fara demisie, deoarece va poate concedia disciplinar. Pentru ca angajatorul va refuza primirea demisiei, trimiteti-o prin posta. Exista la posta, la coletarie mai exact, un serviciu de trimitere cu continut declarat, avand posibilitatea de a mentiona continutul plicului, respectiv demisie. Este un serviciu pe care personal il recomand, pentru ca certifica continutul plicului. Preavizul se calculeaza de la data la care depuneti la posta demisia.

Solicitati-i in scris ultimului angajator, prin scrisoare cu confirmare de primire, daca refuza inregistrarea, adeverinta cu veniturile pentru timpul cat ati lucrat la acesta. Daca nu v-o emite, reclamati la ITM abuzul.
Gabriela CHIRAZOF, Avocat
1. Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.

2. Mergeti la ITM si depuneti carnetul de munca in vederea inchiderii lui.

:offtopic:
Scrierea nejustificata cu majuscule este greu de citit. Tineti cont ca folosirea excesiva a tehnicilor de subliniere a textului echivaleaza cu a tipa la ceilalti utilizatori, actiune care ar putea fi interpretata ca fiind agresiva in forum.
Incalcarea Regulamentului de postare se sanctioneaza in prima faza cu avertisment, care va fi public si se va posta de catre administrator / moderator in sectiunea de anunturi oficiale a forumului. Abaterile repetate pot duce la inchiderea contului (banare), temporara sau definitiva.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Intentia mea a fost doar aceea de a se citi mai usor. Multumesc pentru sfaturile oferite!
Prin ce mijloace as putea proba faptul ca cererea a fost luata, dar nu si semnata sau aprobata? Va multumesc i
Gabriela Chirazof a scris:

Sfatul meu este sa nu riscati sa plecati de la actualul angajator fara demisie, deoarece va poate concedia disciplinar. Pentru ca angajatorul va refuza primirea demisiei, trimiteti-o prin posta. Exista la posta, la coletarie mai exact, un serviciu de trimitere cu continut declarat, avand posibilitatea de a mentiona continutul plicului, respectiv demisie. Este un serviciu pe care personal il recomand, pentru ca certifica continutul plicului. Preavizul se calculeaza de la data la care depuneti la posta demisia.

Solicitati-i in scris ultimului angajator, prin scrisoare cu confirmare de primire, daca refuza inregistrarea, adeverinta cu veniturile pentru timpul cat ati lucrat la acesta. Daca nu v-o emite, reclamati la ITM abuzul.

Va multumesc mult pentru acest raspuns care imi va folosi!
daca aveti un martor ar fi cel mai bine
Demisia nu trebuie aprobata.
Cel mai bine era daca aveati o copie pe care sa fi avut o dovada ca a fost depusa, adica un nr de inregstrare, semnatuar si data de la patron..
Oricum, mergeti la ITM cu copia de pe contractul dvs de munca, cu carnetulk de munca si ei va vor sprijini.