Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general INMATRICULARI AUTO PENTRU PERSOANELE CU HANDICAP
Discuție deschisă în Contabilitate în general

INMATRICULARI AUTO PENTRU PERSOANELE CU HANDICAP

Buna, sunt o persoana cu handicap, adica sufar de o boala cronica LUPUS ERITEMATOS SISTEMIC.Vreau sa stiu daca la inmatricularea unei masini sunt scutita de taxe?Mentionezca am un certificat care atesta ca am acest handicap.Va rog sa-mi dati un raspuns. si va multumesc anticipat.
Art. 26. – Persoanele cu handicap fizic grav şi accentuat beneficiază de scutire de la plata taxelor vamale şi accizelor, după caz, pentru introducerea în ţară, o dată la 5 ani, la alegere, de motociclete, motorete sau autoturisme, adaptate special pentru transportul persoanelor cu handicap, pentru folosinţă proprie. numai cei cu gradul "grav" sau "accentuat", clasificari definite in articolul 85 din aceasi lege: Art. 85. – 1) Gradele de handicap sunt: uşor, mediu, accentuat şi grav. 2) Tipurile de handicap sunt: fizic, vizual, auditiv, surdocecitate, somatic, mintal, psihic, HIV/SIDA, asociat, boli rare.
B-)