Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Beneficiar locuinta prin ANL
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Beneficiar locuinta prin ANL

O persoana cu grad de handicap accentuat, care locuieste cu parintii, poate beneficia de acordarea unei locuinte prin programul ANL in aceeasi localitate? Care sunt conditiile pentru aceasta? Multumesc.
Daca acel copil ARE HANDICAP ACCENTUAT, locuieste cu parintii, iar unul din parinti cel care il ingrijeste, atunci pentru ce vrea locuinta separata, doar nu poate locui singur.
Daca vreti locuinta separata, trebuie sa divortati si sa faceti partajul .
Este vorba despre un adult, nu un copil, handicapul este de tip somatic nu de tip fizic, vizual, auditiv, surdocecitate, mintal, psihic, HIV/SIDA, asociat, sau boli rare si nu necesita ingrijitor sau asistent.