avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Legea 321/2009 privind comercializarea produselor ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Legea 321/2009 privind comercializarea produselor alimentare

Recent a fost publicata in MO Legea 321/2009 care are ca scop reglementarea raporturilor dintre furnizorii de produse alimentare si clientii acestora.
La art.8 legea prevede imperativ obligatia partilor din contractele referitoare la produsele alimentare sa efectueze plata produselor intr-un anumit termen, in functie de produsele solicitate
La art. 11 se prevad sanctiuni contraventionale pentru nerespectarea art. 8.
Vi se pare normal si corect pentru situatia actuala in care se afla economia:
1.Instituirea unor termene obligatorii de plata( termene care pot fi convenite de parti, fara a li se impune prin lege acest lucru) ;
2.plata unor contraventii ( 50.000-100.000 lei-art.11), pentru nerespectarea termenelor de plata, pe langa penalitatile obligatorii prevazute de art. 9-10?
Cel mai recent răspuns: Mihail Cazacioc , Consilier juridic 14:57, 1 Noiembrie 2009
de acord cu tine , mai ales ca din cite am inteles eu, doar valoarea minima a penalizarilor este reglementata de lege. (dublul valorii dobinzii de referinta a bnr)
daca furnizorul sare calul cu penalizarile?
sunt destule societati care nu pot plati in termenele stabilite.
ce fac magazinele care se bazeaza mult pe furnizori?
penalizarile sun venituri impozabile nu?
Mie mi se pare ca aceasta lege calca in picioare relatia dintre doi comercianti care sunt suverani in incheierea unui contract.
Ce mai este acordul de vointa al partilor cand ti se dicteaza cum sa inchei contractul?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 321/2009 - comercializarea produselor alimentare ana & maria ana & maria am citit susnumita lege si am o intrebare conf art 8 privitoare la incheierea contractelor cu furnizorii. practic ne obliga sa platim produsele alimentare ... (vezi toată discuția)
Referitor la legea 321/2009 Elena Enache Elena Enache Din aceasta lege DGASPC-urile fac exceptii? (vezi toată discuția)
Legea 321 / mo 705/20.10.2009 lege privind comercializarea produselor alimentare BG BG Reprezint un producator autohton care are relatii comerciale cu retaileri precum Billa, Metro, Real,etc. Odata cu aparitia in Monitorul Oficial a Legii ... (vezi toată discuția)