Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de proba

Bună ziua, în contractul meu de muncă ( durata nedeterminată ) am scris ca și perioadă de probă 120 de zile lucratoare(funcție de conducere),în condițiile in care legea spune 120 de zile calendaristice. Vă rog să îmi spuneți dacă este normal, iar în cazul in care deși au trecut cele 120 de zile calendaristice sunt concediat in următoarea perioadă inainte de a se împlini cele 120 de zile lucrătoare (așa cum mi-au scris in contractul de muncă ) am vre-o șansă de reușită dacă îi acționez în instanță. Multumesc.
Art.57 C.mun
....
(4) În situaţia în care o clauză este afectată de nulitate, întrucât stabileşte drepturi sau obligaţii pentru salariaţi, care contravin unor norme legale imperative sau contractelor colective de muncă aplicabile, aceasta este înlocuită de drept cu dispoziţiile legale sau convenţionale aplicabile, salariatul având dreptul la despăgubiri.
.....
(7) Dacă părţile nu se înţeleg, nulitatea se pronunţă de către instanţa judecătorească.

Prin urmare,instanta va poate da castig de cauza.