Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca ofiter protectia datelor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca ofiter protectia datelor

Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca un ofiter GDPR , angajat in cadrul unei societati pe o alta functie , trebuie sa aiba un contract de munca separat pentru functia de DPO sau este suficienta incheierea unei Decizii si suplimentarea atributiilor din fisa de post?
Multumesc
Ocuparea funcției de responsabil cu protecția datelor se va putea face ori prin numirea cuiva din interiorul firmei, ori prin încheierea unui contract de servicii cu cineva din afara acesteia.
Multumesc, dar nu inteleg un lucru, Numirea se face prin incheierea unui contrat de munca separat de cel existent deja ( pentru o alta functie) sau este suficienta numirea doar printr-o decizie interna?
Sunt doua situatii pentru care poate opta angajatorul :
1. decizie interna de numire , situatie in care se va modifica fisa postului salariatului in cauza

2. incheierea unui nou c.i.m.
Multumesc.