Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... protectia datelor cu caracter personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

protectia datelor cu caracter personal

Lucrez pe partea de resurse umane intr-o institutie privata, mai exact: fac recrutare de personal, tin interviuri, inchei contracte de munca, aditionale, decizii, transmisiuni revisal. Cum imi schimba regulamentul UE 679/2016 GDPR munca? Multumesc
GDPR prevede că ocuparea funcției de responsabil cu protecția datelor se va putea face ori prin numirea cuiva din interiorul firmei, ori prin încheierea unui contract de servicii cu cineva din afara acesteia.

Integrarea în firmă a unui DPO: Salariatul va avea nevoie de independență și de resurse adecvate
www.avocatnet.ro/articol_467...
Regulamentul 679/2016 este unul complex. Nu veti primi detalii amanuntite pe forum. In primul rand este necesara auditarea companiei. Nu se schimba doar munca dvs: trebuie incheiate documente, note de informare catre angajati, acte aditionale, proceduri, etc...