Forum Discuţii juridice Executare silită Prescriere datorii asociatie
Discuție deschisă în Executare silită

Prescriere datorii asociatie

In anul 2013 s-a executat silit un imobil pentru un credit neachitat in franci. In 2012, asociația de proprietari da in judecată proprietarii pt datorii. Se admite acțiunea si se înscrie in cartea funciara. Executorul judecătoresc nu plateste nicio suma către asociatie, din prețul adjudecat. Asociația obține in Aprilie 2013 încuviințarea executării silite. Nu executa nimic, iar in 2018, luna mai depune pe instanta, din nou, încuviințarea executării silite care este admisă la sf lunii. Ce au de facut proprietarii? Datoria este prescrisa conform codului, dar cum pot contesta încuviințarea executării silite si prescrierea datoriilor? Multumesc!
Propritarii urmeaza ca in termend e 15 zile de la comunicare somatie de plata de catre bej sa formuleze contestatie la judecatoria teritoriala prin care sa solicite instantei sa constate interventia termenului de prescriptie