Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita contract telefonie
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita contract telefonie

Buna ziua,

Ieri am primit o somatie de la un cabinet executor judecatoresc cu suma 6000 ron referitor la un contract telefonie mobila incheiat in anul 2003 !!! an in care am plecat din tara, pana cand am revenit in 2006 la fosta adresa au venit doua somatii de plata de la o firma recuperatoare debite, am mers la Casierie Vodafone (nu mai era Connex) sa platesc si mi-au spus ca nu ma gasesc in sistemul lor de date. Apoi am plecat iar din tara si m-am intors anul acesta.
Nu inteleg de ce nu s-a prescris daca au trecut atatia ani (9). Cum se poate contesta / anula eventuala executarea silita ?
Executare silita se poate pune doar la salariu la firma unde lucrez?, nu detin alte bunuri.
Va multumesc.
Este de preferat ,anterior oricarui demers sa studiati temeinic dosarul de executare silita
Daca apreciati ca detineti probe temeinice ,puteti formula contestatie la executare
Daca,executorul a emis si comunicat inclusiv la fosta adresa somatii,rezulta interesul si staruinta creditorului pentru recuperare credit neachitat
Daca operatorul de telefonie a staruit la nivelul bej pentru executarea silita,a emis periodic somatii,
rezulta ca termenul de prescriptie nu a decazut
Eu am citit tot aici pe avocat net
www.avocatnet.ro/content/art...
si nu sunt lamurit cum adica termenul de prescriptie nu a decazut ? daca legea scrie clar 3 ani?
nu inteleg prescurtarea BEJ :)
este prima hartie in 9 ani , care are un antet cu cabinet executor judecatoresc !
contestatia la executare unde se depune ?

Va multumesc.
tot cautand pe internet am gasit inca ceva foarte important legat de numele meu

in anul 2007:

Numãr unic dosar: xxxx /xxxx /2007
Înregistrat în data de: 04.09.2007
Obiect dosar: somaţie de plată
Materia juridicã: Litigii cu profesioniştii
Stadiu procesual: Fond
Părţi: SC VODAFONE ROMANIA SA : Creditor
SC VODAFONE ROMANIA SA- LA AV. F. OVANESIAN : Creditor
xxxxxxxxxxxx : Debitor

02.11.2007 - Admis fond in parte

in anul 2009:

Dosar numarul xxxxxxxx / xxx / 2009
Din data de: 11.08.2009
Instanta: Judecatoria Brasov
Obiect dosar: încuviinţare executare silită
Materia: Civil
Stadiu procesual: Fond
Parti: XXXXXXXXXX : Debitor
SC VODAFONE ROMANIA SA : Creditor
Termene:
26/08/2009 Admis fond
Solutie: Admite cererea.

eu nu eram in Romania la datele de mai sus
si in

anul 2012 - 27.10.2012 o hartie de la cabinet executor judecatoresc
radoimarian, utilizator
citez - Termenul de prescriptie al dreptului de a solicita executarea silita este de 3 ani de la data când se naşte dreptul de a cere executarea silită.

in cazul meu de cand se pot calcula cei 3 ani ?

de la 02.11.2007 - 26.08.2009 sau 27.10.2012 ?

Aveti termen de contestatie 15 zile de la data cand ati primit somatia. Invocati exceptia prescrierii dreptului de a cere executarea silita, motivat de faptul ca s-a implinit termenul de prescriptie prevazut de art. 405 Cod procedura civila.
Contestatia se depune la aceeasi instanta care a admis cererea de executare. Veti taxa cu maxim 194 lei.
Daca doriti sa solicitati si suspendarea executarii silite pe perioada judecatii contestatiei, va trebui sa depuneti o cautiune de 10 %.