Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Scurgere ape pluviale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Scurgere ape pluviale

Buna ziua,
Am o problema cu un vecin din cauza scurgerii apei pluviale.
Pamantul meu este sub nivelul drumului, iar vecinul din spate este sub nivelul meu. Intre noi este un gard de beton inalt de vreo 15cm. Vecinul din jos de mine are grad de beton inalt de vreo 25-30cm.
Problema apare cand ploua, toata apa de pe strada se strange la mine in curte(din cauza inclinatiei terenului si diferenta de nivel), apa se aduna la mine si dupa trece peste gard la vecinul si ii inunda beciul. Am incercat pe cale amiabila sa gasim o rezolvare dar nimic. Eu neavand gard, acuma imi fac proiect si avize etc. Nu pot face nimic sa impiedic apa sa nu ajunga la mine/la vecinul. Vecinul ma ameninta si imi zice sa il despagubesc. Ce se poate face in situatia de fata?
Multumesc!
Buna ziua,
Vecinul egeaba va ameninta ca nu e ina dumneavoastra.
Probleme de scurgeri cred ca puteti rezolva cu un inginer care sa va ajute.
Buna,
Asta incerc si eu sa ii zic. Dar dansul nu vrea sa ma asculte. I-am propus mai multe variante, cum ar fi:
- inaltare gard urmand sa imi ridic nivelul pamantului deasupra drumului, astfel apa nu mai ajunge la mine in curte rezultand in cele din urma nu mai ajunge la el. Urmand ca eu sa dirijez scurgerea de la burlane catre drum,si de pe drum in santul de la capatul strazii (25 metri)
- sau asteapta pana in rezolv cu hartiile sa imi fac gard.
Zona ii un cartier de case nou construite si pe drumul de servitute nu este sant, vecinii de mai sus toti si-au scos scurgerea de la burlane pe drum.
Dar din pacate nu am cu cine. A facut scandal mare pentru ca au ajuns cateva fire de iarba in curtea lui dupa ce am tuns iarba.
VladMasalar, utilizator
Situatia nu se poate rezolva individual, numai prin construirea canalizarii pentru ape pluviale in toata zona, avandu-se in vedere drumul de acces/ toate caile de circulatie.
Solicitati impreuna cu toti vecinii din zona, primariei, in scris, cu nr.de inregistrare/ data sa extinda canalizarea pluviala in zona.