Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Cum pot sa accesez credit prin programul \"Investeste ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Cum pot sa accesez credit prin programul "Investeste in tine"?

Buna ziua!
Doresc sa accesez imprumut prin programul "Investeste in tine" dar imi este neclara Hotarea de Guvern.
Am inteles ca se deconteaza cu facturi proforme, dar cum?
Trebuie sa fac intai actele pentru imprumut,dupa care in urmatorii 10 ani depun facturi ? Unde?
Acel co-debitor pt 20% trebuie sa existe si sa semneze daca accesez suma maxima ? (eu nu doresc suma maxima si nici pe termenul maxim dat in Hotarare; imi sunt suficienti 3 ani si jumatate din acel max)
M-ar ajuta cateva sfaturi de la specialisti .Multumesc
În ședința Guvernului de săptămâna trecută a fost adoptată Ordonanța de urgență prin care se instituie programul “Investește în tine”. Urmează ca, în termen de 15 zile de la data intrării în vigoare a acesteia,
Comisia Naţională de Strategie şi Prognoză şi Ministerul Finantelor Publice să elaboreze şi să supună aprobării Guvernului normele de aplicare a ordonanței de urgență (printr-o hotărâre a Guvernului). Cred că acolo se vor regăsi dispoziții referitoare la modalitatea şi condiţiile de acordare a ajutorului.
În ședința Guvernului de săptămâna trecută a fost adoptată Ordonanța de urgență prin care se instituie programul “Investește în tine”. Urmează ca, în termen de 15 zile de la data intrării în vigoare a acesteia,
Comisia Naţională de Strategie şi Prognoză şi Ministerul Finantelor Publice să elaboreze şi să supună aprobării Guvernului normele de aplicare a ordonanței de urgență (printr-o hotărâre a Guvernului). Cred că acolo se vor regăsi dispoziții detaliate referitoare la modalitatea şi condiţiile de acordare a respectivelor împrumuturi.
Beatrice Caragate, utilizator
Multumesc pt raspunsul rapid
Cu multă plăcere!
A aparut ceva nou in legatura cu modalitatea şi condiţiile de acordare a creditului din cadrul programului Investește în tine? De câteva zile caut o informație suplimentară, dar din pacate nu găsesc nimic. Va multumesc

Beatrice Caragate a scris:

În ședința Guvernului de săptămâna trecută a fost adoptată Ordonanța de urgență prin care se instituie programul “Investește în tine”. Urmează ca, în termen de 15 zile de la data intrării în vigoare a acesteia,
Comisia Naţională de Strategie şi Prognoză şi Ministerul Finantelor Publice să elaboreze şi să supună aprobării Guvernului normele de aplicare a ordonanței de urgență (printr-o hotărâre a Guvernului). Cred că acolo se vor regăsi dispoziții referitoare la modalitatea şi condiţiile de acordare a ajutorului.