Forum AvocatNet Italia Viata in Italia Transfer școlar din Italia in Romania, clasa a 8a
Discuție deschisă în Viata in Italia

Transfer școlar din Italia in Romania, clasa a 8a

Bună tuturor!
Știe cineva cum se procedează și care sunt actele necesare pentru un transfer scolar din Italia in Romania? Fratele meu tocmai a terminat examenul de clasa a 8a și se va înscrie la liceu în țară, dar deși m-am informat de pe diverse site-uri nu îmi este totul tocmai clar.
Buna ziua,

Trebuie sa se prezinte personal la Inspectoratul Judetean Scolar si sa solicite printr o cerere echivalarea studiilor terminate in Italia.
Trebuie sa aiba si o alta cerere aprobata de directorul liceului unde doreste transferul. Dar ma tem ca locurile pentru clasa a 9 a sunt deja repartizate in mare parte, deoarece examenele si repartizarea pentru sesiunea vara au fost deja facute.
Daca fratele Dvs. a inceput scoala in Romania, va avea nevoie si de situatia scolara anterioară plecării in Italia.
Mai multe amănunte gasiti aici.
[ link extern ]
Este un punct de plecare. Mergeti la Inspectorat si vedeti care sunt documentele pe care le solicită ei si daca fratele Dvs. trebuie să dea anumite diferente in functie de materiile studiate in fiecare an in Italia.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal