Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... abatere disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

abatere disciplinara

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un model de proces verbal pt abatere disciplinara.
Multumesc!
ce fel de proces verbal
??
Procesul verbal intocmit de seful ierarhic direct atunci cand se intalnesc sa discute abaterea disciplinara savarsita de un angajat.
informatii utile :

www.avocatnet.ro/content/art...

Abaterea disciplinară este o faptă în legătură cu munca şi care constă într-o acţiune sau inacţiune săvârşită cu vinovăţie de către salariat, prin care acesta a încălcat normele legale, regulamentul intern, contractul individual de muncă sau contractul colectiv de muncă aplicabil, ordinele şi dispoziţiile legale ale conducătorilor ierarhici.
Seful ierarhic intocmeste un referat care contine
a) împrejurările în care fapta a fost săvârşită;
b) gradul de vinovăţie a salariatului;
c) consecinţele abaterii disciplinare;
d) comportarea generală în serviciu a salariatului;
e) eventualele sancţiuni disciplinare suferite anterior de către acesta.

Angela D, Consultant resurse umane
Societatea Comerciala…………………
Sediul.................................................
Nr. Reg. Com……………………….
Cod Fiscal....................

PROCES VERBAL
Nr. _____ /____________

In urma convocarii din data de _______ trimise prin scrisoarea recomandata………… cu confirmare de primire catre d-nul ___________________ in vederea realizarii cercetarii disciplinare prealabile, in conformitate cu art. 267 alin. (2) din Codul Muncii, in temeiul art. 266 din Codul Muncii, s-au stabilit urmatoarele:

a) Imprejurarile in care fapta a fost savarsita:
-D-nul ____________________ (descrierea exacta a abaterii disciplinare - ex.; lipseste nemotivat in perioada de la________pana la________ )

b) Gradul de vinovatie al salariatului;
-S-au incalcat prevederile Regulamentului intern, si anume art. / lit. _________________________

-A sustras / nu a sustras bunuri din cadrul societatii in valoare totala de___________

c) Consecintele abaterii disciplinare:
-Salariatul a pricinuit/ nu a pricinuit daune societatii in valoare totala de__________

-A ingreunat/ nu a ingreunat activitatea din cadrul departamentului din care face parte.

d) Comportarea generala in serviciu a salariatului:
-Salariatul ___________________________ a avut/ nu a avut un comportament neadecvat in timpul prestarii serviciului;

e) Eventualele sanctiuni disciplinare. suferite anterior de acesta:
-A avut/ nu a avut sanctiuni disciplinare prevazute de art. 264 alin. 1 din Codul Muncii, iar acestea sunt:

Concluzii: La incheierea procesului verbal s-au propus urmatoarele sanctiuni prevazute in art.264 alin. 1:

Prezentul proces verbal a fost intocmit in 2 (doua) exemplare.

Intocmit,
Comisia:

Reprezentantul legal al unitatii:

Data _____ Ora ______

Semnatura salariatului convocat: Semnatura reprezentant sindicat/salariati:

Salariatul are/ nu are obiectiuni:

delia25 a scris:

Procesul verbal intocmit de seful ierarhic direct atunci cand se intalnesc sa discute abaterea disciplinara savarsita de un angajat.

@delia: mare atentie, ca in procedura cercetarii disciplinare sunt doua documente diferite (ca si scop si continut, indiferent de numele pe care il dati).

1. sesizarea pe care o intocmeste cel care a luat cunostiinta despre o abatere disciplinara, si informeaza conducerea angajatorului despre asta.
acest act nu este mentionat in legislatia muncii, insa exista in practica.
de obicei, cel care a luat cunostiinta depre abatere este superiorul direct
2. procesul verbal pe care il intocmeste comisia de cercetare disciplinara, cu ocazia sedintei, si in care se consemneaza: desfasurarea sedintei, apararaile celui cercetat, etc, si prin care se propune o sanctiune.
despre acesta legislatia face unele referiri, insa de retinut este ca se intocmeste de comisia imputernicita cu cercetarea (poate sau nu sa fie superiorul direct).