avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mătușa mea, fără urmași dar cu cinci surori, a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mătușa mea, fără urmași dar cu cinci surori, a făcut testament pentru cinci nepoți. Pot ataca surorile testamentul?

Matusa mea nu a avut copii iar parintii numai traiesc. Ea are 5 surori. Ea a facut un testament prin care lasa toate bunurile la 5 nepoti. Intrebarea este: pot ataca surorile testamentul?
Mentionez ca testamentul eate facut la notar cu martor si autentificat.
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Iulie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 20:36, 19 Iulie 2018
Se poate ataca in justitie dar nu inseamna ca se va si anula în mod automat.
În astfel de cazuri se angajează avocat pentru apărarea în instanță ca sa nu riște deloc.
Dar surorile ar putea avea castig de cauza? Chiar daca nepotii din testament s-ar apara in instanta bineinteles prin intemediul unui avocat.
Adica legal pot castiga?
Nu se castiga deloc ușor de mătuși.
Se analizează.motivele si probele.
Va multumesc frumos pt informatii!
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Surorile nu sunt mostenitori rezervatari.
Persoanele care pot "ataca" un testament sunt: descendentii (copii, nepoti stranepoti etc), parintii si sotul.
2. Anularea este una, reductiunea este altceva.
Testamentele nu se anuleaza, ci se reduc.

Alte discuții în legătură

Cine sunt mostenitorii Sophiam Sophiam Buna ziua! Matusa mea dupa mama are 84 ani. Nu are copii, este vaduva si rudele cele mai apropiate suntem noi, eu si fratele meu. Nu mai exista alte matusi ... (vezi toată discuția)
Care este actul cel mai potrivit pentru a putea beneficia de moștenirea unei familii (părinți și fiu)? BG BG Va rog sa-mi sugerati care este actul cel mai potrivit pentru a putea beneficia de mostenirea unei familii, dupa decesul proprietarilor si a fiului ... (vezi toată discuția)
Succesiune buna ziua, matusa mea a lasat bunurile prin testament ... helene100 helene100 Succesiune Buna ziua, Matusa mea a lasat bunurile prin testament intocmit la notar , nepotilor/stranepotilor de frate/Sora si unei prietene. Matusa nu ... (vezi toată discuția)