Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mătușa mea, fără urmași dar cu cinci surori, a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mătușa mea, fără urmași dar cu cinci surori, a făcut testament pentru cinci nepoți. Pot ataca surorile testamentul?

Matusa mea nu a avut copii iar parintii numai traiesc. Ea are 5 surori. Ea a facut un testament prin care lasa toate bunurile la 5 nepoti. Intrebarea este: pot ataca surorile testamentul?
Mentionez ca testamentul eate facut la notar cu martor si autentificat.
Manuela Rășină, administrator
Se poate ataca in justitie dar nu inseamna ca se va si anula în mod automat.
În astfel de cazuri se angajează avocat pentru apărarea în instanță ca sa nu riște deloc.
Dar surorile ar putea avea castig de cauza? Chiar daca nepotii din testament s-ar apara in instanta bineinteles prin intemediul unui avocat.
Adica legal pot castiga?
Nu se castiga deloc ușor de mătuși.
Se analizează.motivele si probele.
Va multumesc frumos pt informatii!
1. Surorile nu sunt mostenitori rezervatari.
Persoanele care pot "ataca" un testament sunt: descendentii (copii, nepoti stranepoti etc), parintii si sotul.
2. Anularea este una, reductiunea este altceva.
Testamentele nu se anuleaza, ci se reduc.