Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pentru ce se face expertiza psihiatrica intr-un proces ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pentru ce se face expertiza psihiatrica intr-un proces penal ?

de obicei, pt a se evidentia daca faptuitorul a avut discernamant la data comiterii faptei penale
Si daca ala acuzat nu recunoaste fapta ?
cosmin24, utilizator
acest lucru va fi hotarat de instanta, daca este vinovat sau nu
Dar nu se face expertiza inainte ?
Conf. c.p.p. efectuarea unei expertize medico-legale psihiatrice se dispune in cazul infracţiunilor comise de minorii cu vârsta între 14 şi 16 ani, în cazul uciderii sau vătămării copilului nou-născut ori a fătului de către mamă, precum şi atunci când organul de urmărire penală sau instanţa are o îndoială asupra discernământului suspectului ori inculpatului în momentul săvârşirii infracţiunii ce face obiectul acuzaţiei.