Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil- calculata gresit?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil- calculata gresit?

Buna ziua,mi-a fost aprobat dosarul ptr indemnizatia de crestere copil,intrebarea mea este daca ultimele 4 luni inaintea nasterii copilului nu am mai lucrat pentru ca mi-am dat demisia si nu am beneficiat de concediu prenatal si cele 42 de zile.....dreptul la indemnizatie nu ar trebui sa inceapa cu data nasterii copilului(eu asta inteleg din oug111/210 art 15 alin b)?mi-a fost calculata indemnizatie dupa cele 42 de zile de care eu nu am beneficiat,nu trebuia sa imi platesca aceste zile cei de la AJPIS daca nu am fost angajata?Multumesc pentru timpul acordat.O zi buna.
Ati mentionat in cererea de acordare a indemnizatiei CCC ca nu ati beneficiat de indemizatia si concediu de maternitate - pre si postnatal -?
Cornel Vasile, Consilier juridic
mi s-a cerut sa depun o adeverinta de la medicul de familie prin care sa fie specificat ca nu am beneficiat de concedii medicale,si am depus si copie dupa demisie.
In acest caz, ati primit decizia de stabilire a cuantumului indemnizatiei pentru CCC si de cand se plateste?

Daca da, cand ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
am primit decizia la sfarsitul lunii iunie si scrie ca dreptul se acorda incepand cu data de 15.06.2018 iar eu am nascut pe data de 4 mai 2018 asta inseamna ca dupa cele 42 de zile de care eu nu am beneficiat.Am primit banii de indemnizatie pe perioada 15-30 iunie 2018,am mai citit ca am 30 zile sa fac contestatie.Am sunat la cei de la AJPIS si mi s-a spus ca o sa caute dosarul meu sa se uite pe el...dar nu mi-a spus daca am dreptate si cele 42 de zile trebuiau platite tot de ei.
Depuneti repede contestatia la decizie , ca va expira termenul si nu mai puteti face nimic apoi.