Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale activitate intamplatoare - trebuie sa fie in obiect ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

activitate intamplatoare - trebuie sa fie in obiect activitate?

Buna ziua,

As dori sa stiu daca o societate comerciala care face un act extraordinar (vanzare mijloace fixe pe care le are in patrimoniu) trebuie sa aiba in obiectul de activitate asa ceva.
Opinia mea este ca nu, insa nu am nici o baza legala. Ar putea sa ma ajute cineva cu o baza legala?

De asemenea, as dori sa stiu care este baza legala pentru a sanctiona activitati desfasurate in afara obiectelor de activitate din actul constitutiv. Cineva mi-a zis de Legea 12/1990, dar e pentru proteharea populatiei... se aplica si la activitati intre societati comerciale???

Multumesc mult.
Parerea mea este ca nu este necesar sa aiba in obiectul de activitate asa ceva dar mijloacele fixe se pot casa si atunci nu ar mai fi necesara vanzarea lor!B-)
Multumesc mult pentru raspuns. Ideea e ca nu se doreste casare ci vanzare si nu am o baza legala sa spun: nu am nevoie de asa ceva in obiectul de activitate.

Oricum multumesc foarte mult!