Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... casatorie cu un marocan in spania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

casatorie cu un marocan in spania

Buna ziua,eu sunt romanca am doi copii mici cu cetatean marocan care are doar pasaport marocan,stam de cateva zile in Spania si vrem sa ne casatorim,cum putem proceda?imi doresc tare mult sa ma casatoresc cu el!
Cetateanul marocan a indeplinit formele privind dreptul de sedere pe teritoriul Spaniei?
Cetateanul marocan are doar pasaport verde marocan,eu si copilasi avem pasaport romanesc,el nu are nici un drep de sedere,vrem sa ne casatorim in tara lui nu ne putem casatori.cum putem proceda ca sa poata sa stea in UE alaturi de copilasi lui si de mine?
Nu stiu in Spania cum este cu viza de ședere pentru cetățenii marocani dar eu va sugerez sa veniti cu toții in Romania, sa va căsătoriți aici si dupa aceea el sa mearga intr o tara vecina, sa zicem in Bulgaria si sa ceara la consulatul roman de acolo viza de reîntregire a familiei. Cu aceea viza primește permis de ședere in România si poate călători in UE. Sau dacă Dvs cu copii aveți reședința deja stabilită in Spania sa ceara viza de la Consulatul Spaniol din București.
Petre Enache, Avocat
daca are copii cetateni romani pe numele lui si responsabilitatea lui,nu are drept ca sa stea cu copilasi lui in UE?are dreptul ca amasada romana sa ii dea un drept de sedere pe motiv ca are copii?statul ar trebui sa ajute..va multumesc