Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proces succesiune- nedepunere intampinare in termenul ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Proces succesiune- nedepunere intampinare in termenul de 25 de zile

Am avut termen 25 de zile să depun întâmpinarea, la proces de succesiune.Eu nu sunt în țară au trecut două luni,ce pot face acuma.

MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Care este motivul pentru care nu ati depus intampinarea in cele 25 de zile ??

Puteti solicita repunerea in termenul de depunere a intampinarii, NUMAI daca aveti motive intemeiate.
Angajati un av pt a va studia dosarul,redacta macar concluzii scrise sau pt a va reprezenta la proces.

Am plecat în Italia , si la două săptămâni am primit actele.
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Care este motivul pentru care nu ati depus intampinarea in cele 25 de zile ??

Puteti solicita repunerea in termenul de depunere a intampinarii, NUMAI daca aveti motive intemeiate.

Nu aveti nici un motiv temeinic pt a solicita repunerea in termen.
Faptul ca la momentul la care ati primit citatia prin care vi s-a pus in vedere sa formulati intampinare, va aflati de doua saptamani in strainatate si nu ati stiut de existenta procesulului, se incadreaza in ceea ce art. 186 alin. 1 din Codul de procedura civila numeste “motiv temeinic justificat” care a determinat neindeplinirea unui drept procesual in termenul stabilit de lege.

Este important faptul ca aveti calitatatea de parat si ca nu dvs. sunteti cel care ati pornit acest proces, pentru ca, atunci situatia ar fi stat cu totul altfel.

Este important, de asemenea, ca in motivarea cererii de repunere in termen, sa se aiba in vedere si ceea ce se intelege prin notiunea de “ domiciliu” in dreptul procesual civil, sintetizand - faptul ca domiciliu este si acela unde partea locuieste efectiv.