Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Repatriere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Repatriere

Buna ziua.
Sunt cetatean roman cu domiciliul in Canada din 1994 si vreu sa ma repatriez. Am pasaport CRDS valabil si pasaport canadian valabil. In Ro am doar o sora care locuieste la casa parinteasca (ambi parinti decedati). Inca nu am facut succesiunea si deci nu apar cu proprietati in tara. Sora-mea are un apartament in Bucuresti. Am citit lista cu actele necesare repatrierii si am cateva intrebari.
1. Pentru domiciliu fie fac succesiunea, fie imi face sora-mea acte de luat in spatiu. Ultima varianta cred ca este mai rapida, Asa este?
2. De ce este nevoie de pasaportul canadian valabil? In Canada nu exista act de identitate obligatoriu, singurele acte obligatorii fiind certificatul de nastere pentru cei nascuti acolo sau certificatul de cetatenie (naturalizare) ori documentul de rezidenta permanenta pentru imigranti.
3. Vor anunta autoritatile romane pe cele canadiene despre schimbarea domiciliului?
4. Care sunt conditiile de prezenta pe teritoriul Romaniei pentru a pastra resedinta acolo?
Manuela Rășină, administrator