Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz concediere salariata gravida
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz concediere salariata gravida

Dragi colegi de forum,
As dori sa supun atentiei dvs urmatorul caz:
Salariata unei firme primeste preaviz de concediere articolul 65 alin. dupa cateva zile de preaviz intra in concediu medical pentru boala obisnuita. Se supsenda CIM si deci, se intrerupe preavizul. Dupa 30 de zile de concediu medical vine si anunta in scris ca este gravida in trei saptamani cu acte justificative. Cum credeti ca trebui sa procedeze angajatorul in acest caz?
1. Este corect daca anunta la trei saptamani de sarcina?
2. Mai poate fi concediata pentru motive neimputabile salariatului?
3. Isi poate lua concediu medical pe toata perioada sarcinii astfel incat sa preintampine concedierea?
4. Fiind gravida, in ce conditii mai poate fi concediata?

Va multumesc
preavizul primit anterior concediului medical in baza art 65 curge in continuare ... intrerupt de conc medicale:D desigur

nu ii poate interzice nimeni sa nu isi ia concediul medical :">

salariata are stagiul minim de cotizare de 12luni din ultimele 24 pt somaj? atunci poate sta acasa in somaj si cand vine timpul sa nasca beneficiaza de ccc
Bun, dar daca anunta in timpul preavizului ca este gravida, mai poate fi concediata pentru motive neimputabile salariatului - adica mai curge preavizul de 20 zile lucratoare?
a). Conform legislatiei in vigoare:
1. salariata gravida sa anunte in scris angajatorul asupra starii sale fiziologice de graviditate si sa anexeze in copie Anexa pentru supravegherea medicala a gravidei document medical eliberat de medic care sa ii ateste aceasta stare, insotit de o cerere care contine informatii referitoare la starea de maternitate si solicitarea de a i se aplica masurile de protectie prevazute de ordonanta.
b). Salariata nu mai poate fi concediata, isi poate lua concediu medical pentru toata perioada sarcinii.
bvr a scris:

Bun, dar daca anunta in timpul preavizului ca este gravida, mai poate fi concediata pentru motive neimputabile salariatului - adica mai curge preavizul de 20 zile lucratoare?

La momentul emiterii deciziei de concediere , angajatorul nu avea stiinta de starea de graviditate a angajatei sale, care chiar nu era gravida atunci (la momentul emiterii deciziei, din cate am inteles documentele medicale atesta sarcina in saptamana a II-a).
Decizia isi produce efectele in continuare. Daca poate beneficia de somaj, intra din somaj in ccc asa cum s-a spus si in mesajele anterioare, sau isi ia concediu medical pentru toata perioada de sarcina.
Gabriel George Mocanu, Consultant resurse umane
saamy a scris:

a). Conform legislatiei in vigoare:
1. salariata gravida sa anunte in scris angajatorul asupra starii sale fiziologice de graviditate si sa anexeze in copie Anexa pentru supravegherea medicala a gravidei document medical eliberat de medic care sa ii ateste aceasta stare, insotit de o cerere care contine informatii referitoare la starea de maternitate si solicitarea de a i se aplica masurile de protectie prevazute de ordonanta.
b). Salariata nu mai poate fi concediata, isi poate lua concediu medical pentru toata perioada sarcinii.

Multumesc Saamy. Imi puteti recomada va rog si legislatie?