avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 172 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa a II de munca pentru soferi profesionisti
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa a II de munca pentru soferi profesionisti

Socrul meu a fost sofer pe cisterna de combustibil de 30 tone din 1997 pina in 2004, in aceasta perioada el nu a primit grupa a II de munca desi colegi de ai sai, soferi pe autobuze si troleibuze au fost incadrati in grupa a II-a. Ma poate ajuta cineva cu un sfat: daca se incadreaza si el la agrupa a II-a si ce ar trebui facut pentru ca cei de la societate sa ii acorde retroactiv aceasta incadrare deoarece vrea sa se pensioneze anticipat si l-ar ajuta la pensie aceasta grupa. Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: personal2010 , utilizator 13:32, 26 Februarie 2010
Faptul ca a deservit masini cu capacitatea de transport de peste 4 tone, putea sa beneficieze de grupa II de munca.
Nominalizarea a fost facuta de conducerea firmei si criteriul de acordare era daca desfasura activitatea pe acea masina cel putin 70% din timpul normal de munca.
Grupa s-a acordat pana la 01.04.2001. In cazul socrului dvs., acordarea grupei DOAR pentru perioada 1997 - 2001, nu il avantajeaza cu nimic.
Sa poata beneficia de un spor de 3 luni la an ii erau necesari min. 5 ani. Nici de reducerea varstei nu poate beneficia urmare gr II intrucat reducerile se fac de la minim 6 ani de grupa
Multumesc pentru raspunsul promt. Am facut o greseala in mesaj. Perioada lucrata a fost intre 1977-2004. Este vreun ordin sau lege care sa il incadreze in grupa a II a de munca?
pentru soferii care deservesc masini cu capacitatea mai mare de 4 tone, Temeiul juridic al încadrării în grupa II (doi) de muncă îl reprezintă Scrisoarea nr. 96/12.04.1996 a MMPS coroborata cu PCT. 208/ANEXA II/ORD. Nr. 50/1990.
Multumesc pentru precizari. Va rog daca puteti, trimiteti-mi Anexa II /ORD. Nr. 50/1990 cu punctul 208 pentru ca eu am cautat pe net dar am gasit-o incompleta, fiind pina la punctul 130 sau spuneti-mi unde sa o caut si sa o gasesc completa.
Va multumesc inca o data.
Nu am ORD 50/1990 in format electronic

Alte discuții în legătură

Acordare grupa a ii-a de munca Patrick_ Patrick_ Titularului deciziei pensionare din 19.04.1990 care, conform adeverintei eliberata la data de 6.08.2009 de unitatea unde a fost incadrat ca sofer, in perioada ... (vezi toată discuția)
Punctul 208 din anexa 2 a ordinului nr. 50/1990 teodor.marius teodor.marius Cum pot afla conţinutul punctului 208, anexa 2 din Ordinul 50/1990? Mi-l puteţi trimite? (vezi toată discuția)
Grupa a ii a soferi ada-2000 ada-2000 Buna ziua. va rog sa ma ajutati in urm probl:am nevoie de datele referitoare la legislatia privind acordarea grupei a II a pt soferi(din ce an pana in ce an ... (vezi toată discuția)