Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Restante furnizor dinante de cumparare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Restante furnizor dinante de cumparare imobil

Am cumparat recent un apartament si desi vechiul proprietar mi-a adus chitanta de la ultima factura ENEL, am aflat ulterior ca mai sunt multe facturi anterioare neplatite.

Eu acum trebuie sa fac contract personal cu enel-ul pentru furnizarea de energie electica la locatia respectiva.

Eu traduc problema in felul urmator: facturile respective au fost emise in urma prestarii unor servicii de catre enel( furnizare energie electrica) in baza unui contract intre proprietarul de atunci si ENEL. Deci persoana respectiva, vechiul proprietar, ar trebui sa plateasca pentru facturile respective.
Marturisesc ca n-am citit niciodata un contract similar si nu stiu ce clauze sunt cu privire la locatia unde se furnizeaza energie. Nici nu stiam ca poti plati o factura astfel incat sa ramana facturi anterioare neplatite.
Pot sa intocmesc un contract de furnizare cu enel-ul daca facturile respective nu sunt platite ?
Ce sa fac ca sa nu trebuiasca sa platesc eu facturile respective ?

Multumesc frumos pentru eventualele sfaturi.
Nu puteti incheia un alt contract, pana cand obligatiile izvarate din vechiul contract nu sunt onorate pentru imobilulu respectiv.

Puteti sa amenintati vanzatorul ca-l dati in judecata pe baza obligatiei lui de a garanta pentru viciile ascune a lucrului vandut. Chiar ca vad si o componenta de dol in acest caz, deoarece el v-a adus chitante de la furnizor pentru a dovedi, ca totul a fost platit.
Pai si eu daca nu vreau sa platesc facturile restante ce pot sa fac ?
Daca astept sa ma debranseze apoi fac eu cerere de rebransare ?
Nu inteleg toate aspectele legale ale problemei. Persoana x este datoare la enel. Intre persoana x si imobil nu exista nici o legatura (in momentul de fata), si nici intre x si subsemnatul. Dc as fi eu influentat de facturile neplatite ale persoanei X ?

Sunt convins ca cei de la enel vor spune la fel, ca nu pot incheia contractul pana cand nu sunt platite facturile. Eu insa nu am nici o lege la indemana de care sa ma agat ? Pe scurt eu nu sunt dator cu nimic Enelului, iar facturile neplatite nu cred ca pot sa constituie un litigiu in care sa fie implicat si imobilul in cauza. Enelul e un organ care are propriul lui set de reguli insa trebuie sa respecte si legea. Pe ce baza legala nu vor accepta sa incheie un contract de furnizare a energiei cu mine, noul proprietar ?

De amenintat cu datul in judecata nici nu intra in discutie, vanzatorul e avocat si nu cade in capcane de astea.
Pana la urma s-a rezolvat. Chiar daca initial enelul a zis ca nu se poate incheia un nou contract pana nu se achita restantele, dupa discutii mai lungi se pare ca mi-au inteles punctul de vedere. Restantele au ramas pe numele vechiului proprietar iar mie mi-au facut contract nou.
Daca cineva se confrunta cu aceeasi problema le recomand sa discute insistent cu cei de la enel.
E bine ca ati rezolvat, insa trebuie sa stiti ca aveau dreptul sa va refuze si sa ceara plata facturilor restante. Avantajul este aplicarea gresita a legii din partea lor, in sensul ca juridic vorbind nu ar trebui sa se incheie un contract nou, ci sa fie modificat cel vechi prin schimbarea uneia din parti ca urmare a transmiterii proprietatii asupra imobilului. Furnizarea energiei este strict legata de apartament, nu de titularul de contract, astfel ca si obligatiile decurgand din contract sunt legate tot de imobil. In fine, se poate discuta mult, dar nu cred ca are sens de vreme ce se rezolva.

PS: Nu e nicio capcana sa il amenintati pe fostul proprietar. Fostul proprietar fie n-a stiut, fie a intentionat sa va induca in eroare, caz in care e chiar mai grav fiind avocat. In tot cazul, amenintarea cu exercitarea unui drept este perfect legitima, iar dreptul dvs era tocmai sa ii cereti executarea obligatiilor sale catre furnizor.

Sunt chiar curioasa cum o sa rezolve furnizorul cu fostul proprietar, de vreme ce singura adresa de corespondenta e tot la apartamentul pe care dvs l-ati cumparat.
ContSters20980, utilizator
Andreea Lisievici a scris:

E bine ca ati rezolvat, insa trebuie sa stiti ca aveau dreptul sa va refuze si sa ceara plata facturilor restante. Avantajul este aplicarea gresita a legii din partea lor, in sensul ca juridic vorbind nu ar trebui sa se incheie un contract nou, ci sa fie modificat cel vechi prin schimbarea uneia din parti ca urmare a transmiterii proprietatii asupra imobilului. Furnizarea energiei este strict legata de apartament, nu de titularul de contract, astfel ca si obligatiile decurgand din contract sunt legate tot de imobil. In fine, se poate discuta mult, dar nu cred ca are sens de vreme ce se rezolva.

PS: Nu e nicio capcana sa il amenintati pe fostul proprietar. Fostul proprietar fie n-a stiut, fie a intentionat sa va induca in eroare, caz in care e chiar mai grav fiind avocat. In tot cazul, amenintarea cu exercitarea unui drept este perfect legitima, iar dreptul dvs era tocmai sa ii cereti executarea obligatiilor sale catre furnizor.

Sunt chiar curioasa cum o sa rezolve furnizorul cu fostul proprietar, de vreme ce singura adresa de corespondenta e tot la apartamentul pe care dvs l-ati cumparat.

Nu vreau sa fiu offtopic , dar stiu cum a procedat Enel intr-un caz asemanator : au stornat facturile neplatite pe numele vechiului proprietar si au regularizat consumul de energie X-( , din perioada anterioara , trimitand factura noului proprietar , impreuna cu penalitatile aferente .

Proprietarul nu a platit , si i-au luat contoarul " ca sa-l verifice metrologic " , aducandu-i unul defect . Dupa 6 luni de zile de sicanari , proprietarul a cedat nervos si s-a dus sa plateasca , gandindu-se ca daca se lua dupa avocat acuma era in bezna .

Este posibil si ca Enel sa apeleze la o firma de recuperari debite .