Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare cota parte dintrun apartament detinut in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare cota parte dintrun apartament detinut in proprietate indivizibila

Detin un apartament impreuna cu sotia si vreau sa-i vand ei partea mea din acesta . Se poate?
NU. Codul Familiei interzice in mod expres orice intelegere intre soti.
Multumesc! Atunci, care este modalitatea de a renunta in favoarea ei la partea mea din apartament?
buna ziua!
de ce doriti sa incheiati un astfel de act?
conform codului fam. un sot poate vinde/dona celuilalt sot doar bunuri proprii
ca atare, un sot nu poate vinde/dona celuilat sot partea sa din comunitatea de bunuri .

puteti face un testament in favoarea sotiei, dar acesta va produce efecte juridice doar la decesul dvs .
zaganescu31 a scris:

Multumesc! Atunci, care este modalitatea de a renunta in favoarea ei la partea mea din apartament?

Nu prea aveti cum. Decat dupa un eventual divort (Doamne fereste!) si in urma partajului apartamentul sa fie atribuit in totatlitate catre sotia dvs.