avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 369 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare cota parte dintrun apartament detinut in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare cota parte dintrun apartament detinut in proprietate indivizibila

Detin un apartament impreuna cu sotia si vreau sa-i vand ei partea mea din acesta . Se poate?
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 17:08, 5 Noiembrie 2009
NU. Codul Familiei interzice in mod expres orice intelegere intre soti.
Multumesc! Atunci, care este modalitatea de a renunta in favoarea ei la partea mea din apartament?
buna ziua!
de ce doriti sa incheiati un astfel de act?
conform codului fam. un sot poate vinde/dona celuilalt sot doar bunuri proprii
ca atare, un sot nu poate vinde/dona celuilat sot partea sa din comunitatea de bunuri .

puteti face un testament in favoarea sotiei, dar acesta va produce efecte juridice doar la decesul dvs .
zaganescu31 a scris:

Multumesc! Atunci, care este modalitatea de a renunta in favoarea ei la partea mea din apartament?


Nu prea aveti cum. Decat dupa un eventual divort (Doamne fereste!) si in urma partajului apartamentul sa fie atribuit in totatlitate catre sotia dvs.

Alte discuții în legătură

Donatie ContSters359971 ContSters359971 Sunt divortat si recasatorit. As vrea sa donez partea mea din apartament copilului major din prima casatorie. Mai intai trebuie facut partajul sau pot face ... (vezi toată discuția)
Donatie intre soti oflorin oflorin am achizitionat , in timpul casatoriei , un apartament . doresc ca partea mea din apartament sa o donez sotiei , astfel incit ea sa fie singura proprietara a ... (vezi toată discuția)
Donatie 50% cota parte din apartament minorului r.dragomir r.dragomir Un apartament dobindit dupa casatorie este proprietate in cota egala a celor doi soti (asa este mentionat si pe CF) Unul dintre soti doreste ca sa doneze ... (vezi toată discuția)