Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Aplicare sau nu a OG 13/2011 coroborat cu Legea ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Aplicare sau nu a OG 13/2011 coroborat cu Legea 72/2013 in contracte achizitii in institutie publica

In continutul unui contract de achizitii la o institutie publica se aplica OG 13/2011 coroborat cu Legea 72/2013 cu privire la dobanda penalizatoare in cadrul capitolului Sanctiuni aplicate intre parti, respectiv de aplicare a 8 puncte procentuale?
Eu consider ca in cadrul unui contract se aplica Codul de procedura fiscala:
ART. 174
  Dobânzi
  (1) Dobânzile se calculează pentru fiecare zi de întârziere, începând cu ziua imediat următoare termenului de scadenţă şi până la data stingerii sumei datorate, inclusiv.
(5) Nivelul dobânzii este de 0,02% pentru fiecare zi de întârziere.
ART. 176
  Penalităţi de întârziere
  (1) Penalităţile de întârziere se calculează pentru fiecare zi de întârziere, începând cu ziua imediat următoare termenului de scadenţă şi până la data stingerii sumei datorate, inclusiv. Dispoziţiile art. 174 alin. (2)-(4) şi art. 175 sunt aplicabile în mod corespunzător.
  (2) Nivelul penalităţii de întârziere este de 0,01% pentru fiecare zi de întârziere.
Sunt in contradictoriu cu juristul institutiei bugetare legat de acest subiect. El sustinand ca se aplica OG 13/2011, iar eu imi mentin opinia cu privire la Codul de procedura fiscala.
ana-maria-, utilizator