avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Aplicare sau nu a OG 13/2011 coroborat cu Legea ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Aplicare sau nu a OG 13/2011 coroborat cu Legea 72/2013 in contracte achizitii in institutie publica

In continutul unui contract de achizitii la o institutie publica se aplica OG 13/2011 coroborat cu Legea 72/2013 cu privire la dobanda penalizatoare in cadrul capitolului Sanctiuni aplicate intre parti, respectiv de aplicare a 8 puncte procentuale?
Eu consider ca in cadrul unui contract se aplica Codul de procedura fiscala:
ART. 174
  Dobânzi
  (1) Dobânzile se calculează pentru fiecare zi de întârziere, începând cu ziua imediat următoare termenului de scadenţă şi până la data stingerii sumei datorate, inclusiv.
(5) Nivelul dobânzii este de 0,02% pentru fiecare zi de întârziere.
ART. 176
  Penalităţi de întârziere
  (1) Penalităţile de întârziere se calculează pentru fiecare zi de întârziere, începând cu ziua imediat următoare termenului de scadenţă şi până la data stingerii sumei datorate, inclusiv. Dispoziţiile art. 174 alin. (2)-(4) şi art. 175 sunt aplicabile în mod corespunzător.
  (2) Nivelul penalităţii de întârziere este de 0,01% pentru fiecare zi de întârziere.
Sunt in contradictoriu cu juristul institutiei bugetare legat de acest subiect. El sustinand ca se aplica OG 13/2011, iar eu imi mentin opinia cu privire la Codul de procedura fiscala.
Ultima modificare: Joi, 2 August 2018
ana-maria-, utilizator

Alte discuții în legătură

Aplicare sau nu a og 13/2011 coroborat cu legea 72/2013 intr-o institutie publica legat de penalizati si dobanda penalizatoare intr-un contract de achizitii publice vs codul de procedura fiscala ana-maria- ana-maria- In continutul unui contract de achizitii la o institutie publica se aplica OG 13/2011 coroborat cu Legea 72/2013 cu privire la dobanda penalizatoare in cadrul ... (vezi toată discuția)
Majorari de intarziere datorii fiscale veronicaadinajuridic veronicaadinajuridic Cuantumul majorarilor de intarziere pentru neplata datoriior fiscale poate depasi debitul principal? Datoria fiscala este din 2013. (vezi toată discuția)
Penalitati contracte Nicoleta111 Nicoleta111 Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca prevederea din Codul de procedura fiscala se aplica si contractelor sau cui se aplica exact acest articol: Art. 176. - ... (vezi toată discuția)