Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Izolarea exterioara a blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Izolarea exterioara a blocului

Buna ziua,
Sunt presedinte la asociatia de proprietari, avem in discutie izolarea exterioara a blocului. La adunarea generala s-a hotatat izolarea blocului , ( la a II convocare ) , dar au fost putini proprietari.
Acuma dintre cei care nu au fost la sedinta , spun ca ei nu doresc si nu vor plati izolarea.
Rugamintea mea este sa imi spuneti daca putem cumva sa ii obligam.
Multumesc , Felicia
V-a trebui sa le reamintiti celor care nu au fost la ședință că și ei au avut dreptul să iși exprime părerea dar au preferat să voteze cei prezenți . Niciodată intr-o asociație nu vor fi toți de acord , de aceea este votul majorității pe care trebuie să-l respecte și cei care au fost la sedință și cei care nu au fost prezenți .
Dv. ca președintă de Asociație trebuie să respectați deciziile A.G. la fel și cei care nu au participat la sedință , ca atare urmați procedurile de strangere a fondului de reparații .
Includeți in lista de cheltuieli fondul reparații iar cine nu plătește este trecut restanțier.

p.s. Banuesc că proprietarii au fost anunțați prin afișarea la avizier de hotărarile A.G. .
pentru a cunoaste dispozitiile inca in vigoare studiati disp L nr 230/2007
Din 28.09.2018 intra in vigoare disp L nr 196/2018 care abroga disp L nr 230/2007
La adunarea reconvocata hotararile se voteaza de catre participanti indiferent de numarul acestora
Conform dispozitii in vigoare,hotararile adunarii generale sunt obligatorii pentru toti proprietarii
dispozitia in vigoare prevede obligatia proprietarilor de a achita in termenul stabilit cotele individuale de intretinere -inclusiv parti comune respectiv inclusiv intretinere si reparatii acoperis imobil de locuit in comun
Daca sunt proprietari care inteleg sa nu respecte hotararea adunarii generale,urmeaza sa impuneti in lista de intretinere cota individuala la reparatii parti comune
Daca proprietarul staruie sa nu achite in termenul stabilit,aveti dreptul in temeiul disp art 49 L nr 230/2007 sa aplicati penalizari la orice suma cu titlu de trestanta
Pentru recuperare sume cu titlu de restanta ,in temeiul disp art 50 L nr 230/2007 puteti actiona proprietarul in instanta concomitent cu aplicarea disp art 51 instituire privilegiu imobiliar