Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Izolare cu fonduri europene
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Izolare cu fonduri europene

Acum un an lumea din bloc s-a hotarat s aizoleze cu pimaria bistrita cu fonduri cica europene
au depus dosar
eu si sotia nu am semnat nimic, nu ni s-a mai spus numic de atunci
iar de alataieri se izoleaza, CUM? nu stiu!
nu am primit nici o hartie nimica, nici de la asociatia mea, nici de la primarie, NIMICA!

Intrebarea este ma pot pune sa platesc chiar daca nu am vrut si semnat nimica?

MULTUMESC
Locuiti in imobil de locuit in comun
Ca proprietar va revin drepturi si obligatii

Acum un an lumea din bloc s-a hotarat s aizoleze cu pimaria bistrita

Rezulta ca exista hotarare a adunarii generale de desfasurare demersuri si parcurgere etape pentru beneficierea facilitatii executari de reabilitare cu fonduri europene
Legislatia care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari,prevede ca hotararile adunarii generale sunt obligatorii pentru toti proprietarii
Chiar daca nu ati semnat pentru executare lucrare de izolare cu fonduri europene ,
aspectul ca locuiti in imobil de locuit in comun ,va obliga sa respectato hotararile majoritatii
Asociatia de proprietari va impune tituror proprietarilor in listele de intretinere cote contributie izolare conform hotararii adunarii generale
Daca staruiti sa nu achitati c/v individuala,asociatia de proproietari,are dreptul in temeiul disp L nr 230/2007 art 49,50 si 51 sa aplice initial penalitati la suimele cu titlu de restanta neachitate in termenul stabilit,sa instituie sechestru asigurator asupra apartamnetului si bunurilor dv si sa va actioneze in instanta pentru recupereze cota dv de contributie
Analizati temeinic daca se justifica sa favorizati demararea unei proceduri favorabila asociatiei de proprietari si care va genera costuri suplimentare in sarcina dv penalitati,
cheltuieli de judecata,cheltuieli de executare
ynocentta, utilizator
da dar eu nu am primit nimic, daca se hotara cum spuneti eu trebuie sa fiu instintat presupun, NU?
de catre cei de la asociatie pur si simplu s-au apucat de izolat, nici tu fa-te incolo
Situatia la nivelul asociatiei de proprietari difera de la asociatie la asociatie,conditionat de profesionalismul presedintelui de asociatie,de interesul acestuia pentru o activitate transparenta, de simpatii/antipati
Pentru a clarifica suspiciunile dv,in temeiul disp L nr 230/2007
art 10-Proprietarii au dreptul sa cunoasca toate aspectele ce tin de activitatea asociatiei si la cerere,au acces,la orice document al acesteia
,solicitati oficial presedintelui de asociatie sa va prezente documentele in baza carora s-a demarat izolarea imobilului de locuit in comun
multumesc