Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... izolare pereti exteriori
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

izolare pereti exteriori

daca doi vecini de la etaje superioare nu vrea sa izoleze peretii exteriori ai apartamentelor lor afectand astfel pe vecinii de la etajele inferioare, si, majoritatea vecinilor de pe scara au semnat un tabel ca sunt de acord cu izolarea, cum putem sa-i obligam pe acei vecini sa-si izoleze peretii exteriori?
faceti o adunare generala si luati o decizie
Partea exterioara a imobilelor de locuit in comun reprezinta parte comuna a carei intretinere si reparatie intra in responsabilitatea asociatiei de proprietari -care are obligatia sa asigure buna functionare a partii comune de constructii si de instalatii din condominiu
Achitarea c/v reparatiilor la partea comuna din imobil reprezinta o obligatie a tuturor proprietarilor
Pentru a parcurge procedura legala de executare reparatie parte comuna este necesara convocarea adunarii generale,hotararea executarii reparatiei si identificarea sursei de finantare=fond de reparatii sau alte surse inclusiv contributia individuala
Dupa ce exista hotararea adunarii generale,reprezentantii asociatiei trebuie sa detina mai multe oferte de la operatori economici autorizati,sa realizeze selectie de oferte si in final sa incheie contract prestari servicii
Trebuie informati/atentionati proprietarii care se opun modernizarii despre obligatia legala prevazuta de disp L nr 230/2007 actualizata
Articolul 16
(1) Proprietarii sunt obligati sa ia masuri pentru consolidarea sau modernizarea cladirii, pentru reabilitarea termica si eficienta energetica, potrivit prevederilor legale. Indiferent de natura interventiilor, se va avea in vedere mentinerea aspectului armonios si unitar al intregii cladiri.

Contravaloarea modernizarii energetice urmeaza sa fie repartizata tuturor proprietarilor pe listele de intretinere
Daca sunt proprietari care nu inteleg sau refuza sa achite reparatiile la partea comuna imobil,
asociatia de proprietari are dreptul sa aplice initial disp art 49 aplicarea de penalitati,ulterior pentru recuperare debite acumulate poate dispune procedura prevazuta de disp art 50 actionarea in instanta-concomitent cu instituirea privilegiului imobiliar in temeiul disp art 51 L nr 230/2007
Dar, daca am facut tabel pe care a semnat majoritatea locatarilor de pe scara mai trebuie adunare generala?
Multumesc frumos pt. raspunsul clar pe care mi l-ati dat, dar am spus ca avem tabel semnat de majoritatea proprietarilor de pe scara. Stiti dvs. ca adunarile generale se fac greu pt. ca nu vin locatarii la sedinta si daca mai ai si un comitet executiv care.........nu reactioneaza........!!!! Ce facem cu tabelul ? Il dam la presedinte si se mai face si adunare?
dorel13 a scris:

daca mai ai si un comitet executiv care.........nu reactioneaza........!!!!

Daca mai aveti si un comitet care nu reactioneaza...va confruntati cu situatie delicata,deoarece
L nr 230/2007 Articolul 25
(1) Pentru adoptarea hotararilor in adunarea generala a asociatiei de proprietari, se vor avea in vedere urmatoarele:

(2) Hotararile adunarilor generale vor fi luate cu votul majoritatii membrilor asociatiei de proprietari prezenti la adunarea generala convocata sau reconvocata, dupa caz. In statutul propriu al asociatiei de proprietari pot fi prevazute si alte conditii, dar nu mai putin de jumatate plus unu din voturile celor prezenti la adunarea generala convocata sau reconvocata.
(3) In situatii exceptionale, hotararile pot fi luate prin acordul scris al majoritatii proprietarilor unei scari sau unui bloc, membri ai asociatiei de proprietari, pentru probleme care ii vizeaza direct, pe baza de tabel nominal.
Art 30 Comitetul executiv, reprezentat de presedintele asociatiei de proprietari, are urmatoarele atributii:
a) duce la indeplinire hotararile adunarii generale si urmareste respectarea prevederilor legale, a statutului si a acordului de asociere ale asociatiei de proprietari;
b) emite, daca este cazul, decizii scrise privind reguli pentru ducerea la indeplinire a hotararilor adunarilor generale si pentru respectarea prevederilor legale, a statutului si a acordului de asociere, precum si alte decizii ce privesc activitatea din asociatia de proprietari;
Articolul 37
Pentru lucrarile privind proprietatea comuna, administratorul, tinand seama de pret, durata de executie si calitate, supune spre analiza, selectie de oferte si aprobare comitetului executiv al asociatiei de proprietari ofertele operatorilor economici care satisfac cerintele, in vederea executarii lucrarilor, conform legislatiei in vigoare.

Daca ,comitetul executiv nu reactioneaza la un tabel,este greu de crezut ca va desfasura alte demersuri...
Avand in vedere costurile substantiale necesare unei modernizari energetice imobil,este necesar sa se parcurga procedura legala ,sa existe hotararea adunarii generale astfel incat sa existe temei legal in cazul in care diversi proprietari refuza plata reparatie