Forum AvocatNet Italia Relatia cu autoritatile AvocatNet Italia: Probleme mari cu vânzătorul la ...
Discuție deschisă în Relatia cu autoritatile

AvocatNet Italia: Probleme mari cu vânzătorul la cumpărarea unei mașini, poliția nu mă ajută

Buna ziua.
Am cumparat o masina, de la o firma ce se ocupa cu masini second hand.
Am mers cu respectivu sa facem contractu dupa e ma convins sa cumparat masina si dupa ce am tratat pretu.
Pe drum mi.a propus alte masini.
Mi.a zis ca nu poate sa imi de.a masina Ford ce o vazusem la pretu stabilit.
Dar are alte masini si o pot lu-a alta ,dar eu nu vroiam alta....vroiam masina aia.
Ok.
M.am lasat impresionata ca vrea sa ma ajute, mi.a zis....eu fordu nu pot sa ti.l dau la 3000e dar tepot ajuta sa iei alta masina.
Intre timp sa nu ramai fara, iti imprumut o alta masina, vazand ca ai mama bolnava si un copil mic, sunt insurat cu o romanca si am o fata de 8 anni.
Ok.om serios si de treaba am zis eu.
Mi.a zia ca la masina respectiva ii trebuie asigurarea facuta ,si asa pot sa o folosesc pana imi gasesc alta masina.
Am platit 150e la asigurare si mi.a imprumutat masina un Renault megant wagon, ce insista sa o cumpar.
Dar eu i.am zis....nu imi place e mare,e rupta, plina de par de caine ,nu o vreau.
El pentru ca i.am zis ca am nevoie de masina ca Mama e bolnava si trebuie sa o duc la spital, sa oferit sa o duc la un prieten de.al lui,ca il cunoaste si nu imi ia banii sa vada doar Rezultatele de la CT .
Bun...a doua zi ii dau anunturi de la masini sa vad daca poate sa negocieze si imi zice...iti daufordu in banii ce am vorbit.
Ne vedem, mergem sa facem asigurare si sa facem inscrierea pe numele meu, in timp ce facea contractu si am vazut ca scrie altceva decat acordu stabilit am renutat. A sunat la agenzia ce se ocupa de practica si a anulat.
Pe drum a inceput sa imi zica ca nu sunt constienta ca am un copil si Mama bolnava si am nevoie de masina, ca el scria asa pentru ca trebuie sa isi justifice vanzarea.
Ok
O cumpar i.am zis.
Am mers personal cu el la agenzie am semnat pentru passaj si mi.au lasat o foaie care demonstreaza ca pot circula cu masina 30de zile si va altele su fost retinute in favoarea mea pentru passaj.
El a inceput sa se de.a la mine dupa ce am facut assigurarea pe numele meu, passaju...a incercat sa ma pupe fortat dar nu a reusit.
Contractu trebuia refacut ,dar Cum a vrut sa profite de mine i.am cerut un contract adevarat, factura la banii dati ,si garanzie la masina.
Ce a inceput sa imi zica ca ma suna si mi.le aduce in seara aia sau a doua zi.
A inceput sa ma caute, sa ma sune sa ma vada....eu i.am zis
Nu ma intereseaza de tine,am crezut ca esti un om onest si sincer nu un profitor.
Daca trebuie sa te vad e doar pentru a imi da contractu si factura.
Sa simtit refuzat, a denuntat la polizie ce anume nu stiu,pentru ca eu i.am zis la polizie ca el mi è ca nu ne.am intales cu banii si ca el vrea mai mult de la mine.
Imi da mesaje ca daca vreau sa muncesc el ma ajuta...eu sunt badanta si nu imi e rusine...Dar el crede ca sunt...
Polizia ma trimis acasa zicandu.mi ca e totul ok.
A doua zi am sunat la agenzie ce se ocupa cu libretu si i.am intrebat cand e gata.
Mi.a zis ca nu poate sa imi faca pasaju deoarece respectivu nu a semnat pasaju, dar i.am zis cum nu,am vazut cum vi.a dat banii din plic ce i l.am dat eu...iar ia mi.a zis ca a platit altceva ce avea de platit nu pasaju meu.
Intorcandu.ma la politie....era altcineva.
La inceput, mi.a zis k a disparut practica si ca pe numele meu nu exista nici o denunta.
A vrut sa fac eu denunt ,dar cand a auzit numele mi.a cerut numaru de telefon sa il sune, si sa prefacut ca il ia tare, amintandui cine este, si ca acum e un comandant de politie si facea pe prostu.
Dupa ce a vorbit cu respectivu ma intreaba, cum ti.a cerut diferenza de bani, ti.a propus sa mergi in pat cu el.
I.am zis Nu direct dar a incercat sa ma pupe fortat si cica din gresala ma atins pe picior...si ma invita sa ies cu el la Cina,la cafea, sa imi de.a ca si o posibilitate de.a lucra dar sa fac pe dama lui de companie ecc.
Ok.imi zice el.
Iti recomand, nu fa denunt....intalneste.te cu el ,semneaza contractu si ii dai diferenza de bani.
Sau pierzi 600e de la asicurare si iti reiei bani inapoi.
Clar...mana in mana pentru ca se cunosc.
Iar eu i.am zis...mi.a zis ca el are un unchi ce este capitan de politie si ca el a fost politist,.
Intrebarea mea e cum a putut sa imi de.a foaie de circulatie cu masina care demonstreaza ca actele ai fost retinute in favore mea sa faca schimbu de nume daca respectivu nu a semnat.
Si ce pot face eu.
Il denunt eu.
Nustiu ce sa fac.
Martori ca am facut un pact e Mama.
Ce i.am dat banii nu sunt, decat o inregistrare facuta de mine ce demonstreaza ca i.am dat banii, un mesaj in care ii zic pentru ce ss il vad.
Imi aduce contractu si factura.
Un mesaj in care el zice ca nu ne.am intales bine asupra pretului si ca daca nu mai vreau masina imi da banii inapoi.
Registrare unde recunoaste ca a incercat sa ma pupe fortat si ca din greseala zice el mi.a atins picioru.
Ca el insista sa ma intrebe cum am de gand sa platesc imprumutu, spitalu lui mama...
Ce sa fac...la carabinieri daca ma duc este
iarasi acela ce e prieten cu el si nu vreau sa imi Pierd bani, ma facut de ras si a incercat sa isi bata joc de mine.
In plus...daca vroia sa ii dau masina sa imi redea banii de ce ma dus la politie?
Va rog frumos un sfat.
Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Povestea e lunga si cu peripeții. Nu am reusit sa o urmăresc toată. De asemenea, cred ca nu sunteti in Romania ci în Italia. Sfatul meu, mergeți la un avocat, îl platiti cât este nevoie, iar el va rezolva totul pentru dumneavoastra. Pare un iz de înșelăciune pe aici dar sunt mai multe discutat. Apelați la avocat cu incredere.
Asa mi se pare si mi.e.
E totul prea ciudat.
Acum va trebui sa vrobesc cu un avocat

Multumesc.

andrei17 a scris:

Povestea e lunga si cu peripeții. Nu am reusit sa o urmăresc toată. De asemenea, cred ca nu sunteti in Romania ci în Italia. Sfatul meu, mergeți la un avocat, îl platiti cât este nevoie, iar el va rezolva totul pentru dumneavoastra. Pare un iz de înșelăciune pe aici dar sunt mai multe discutat. Apelați la avocat cu incredere.

Da, luați legătura cu un avocat căruia să îi relatați situația de fapt cu subiect și predicat, din cele învederate domnul e ancorat în sfera ilicitului penal, și nu “de ieri, de azi”, are experiență și tact.
De fapt.
Cand el a facut denuntu, maresciallo dei carabinieri ce era cand i.am zis ca tipu nu e ca vrea banii, si vrea mai mult de la mine.
I.am aratat mesaju in care imi cere sa ies cu el.
Si si ii zic ca nu am de ce sa ies cu el,unicu motiv pentru care va trebui sa il vad e sa imi dee contractu de la masina si factura.
Sa simtit refuzat ,obisnuit sa faca magari...si ma denunta. Acel maresciallo la sunat si ia zis sa inceteze si sa imi dee actele si sa ma lase in pace.
Ieri am fost sa.l caut sa il intreb daca e normal sa am dovada ca actele masininau fost retinute de carte agenzie sa imi faca pasaju pe numele meu si era un altu.
Denuntu nu mai este, a disparut si acel nou maresciallo ce tine locul msrisceallului e amic cu respectivu...Asa mi sa psrut.
Mi.a sugerit sa pierd eu 600e si sa ii dau masina.
Sa il caut eu pe el,sa ii redau masina si Poate dupa ceva timp reusesti sa strangi banii sa iti iei alta masina...eu pre 600e muncesc o luna...sunt badanta part time...Am un copil de crescut nu imi pot permite sa renunt la bani nu am facut nimic.
Va multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua,

Trebuia sa descrieti mai pe scurt problema Dvs. Citind ...pana se ajunge la sfarsit...se pierde ideea de baza.
Adresati-va plangerea la un alt sediu al Carabinierilor. Si incercati sa sistemati descrierea faptelor.

Bafta!