Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie handicap - Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie handicap - Pensie de urmas

Buna ziua,

Am un frate care are 22 de ani si e cu handicap gradul 1, grav, din nastere. Primeste Pensie de handicap, indemnizatie, si indemnizatie de insotitor. Deci 3 venituri cum ar veni. Tatal lui, adica tatal nostru, a decedat la 53 de ani. Va rog sa ma ajutati cu raspunsuri la cateva intrebari.

1. Are fratele meu dreptul la Pensie de urmas?
2. Poate primi fratele meu si cele 3 venituri (pensie de invaliditate, indemnizatie handicap, indemnizatie insotitor) + pensie de urmas? In total 4 venituri?

Am inteles ca pensia de varsta nu se poate cumula cu pensia de urmas. Dar este acest lucru valabil si pentru persoanele care beneficiaza de pensie de handicap si nu au varsta de pensionare?

Va multumesc. Si daca se poate sa imi spuneti si legea unde scrie.
Adi20000, utilizator