Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ordinul 2388
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ordinul 2388

Buna ziua!Stie cineva sa imi spuna cu ce a fost inlocuit 2388?
Multumesc anticipat!
ORDIN nr. 2388 din 15 decembrie 1995 pentru aprobarea Normelor privind organizarea şi efectuarea inventarierii patrimoniului a fost abrogat de
ORDIN nr. 1753 din 22 noiembrie 2004 pentru aprobarea Normelor privind organizarea şi efectuarea inventarierii elementelor de activ şi de pasiv, care a fost abrogat de
ORDIN nr. 2861 din 9 octombrie 2009 pentru aprobarea Normelor privind organizarea şi efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor şi capitalurilor proprii publicat in Publicat în Monitorul Oficial cu numărul 704 din data de 20 octombrie 2009
si care intra in vigoare 15 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I.

La 31.12.2009 vom face inventarierea cf 2861
Noutati :(citeva)
- trebuie emise procedura proprie de inventariere
- nu mai e valabila aprobarea tacita a soldurilor creante/ datorii

cum adica procedura proprie de inventariere? in ce ar consta acest lucru?
Multumesc frumos!
conform art 5 al ordinului,trebuie emise proceduri proprii de inventariere.in baza normelor prevazute la art 1.
procedura consta intr- o serie de etape care trebuie parcurse in vederea efectuarii inventarierii si spre deosebire de anii anteriori cind se facea efectiv inventarierea, de anul asta trebuie descris modul de lucru